Bakkallar için ücretsiz barkod programı TrendBox Nedir? Ne işe Yarar?

Dijitalleşme son 10 yılın en çok konuşulan konuları arasında. Ancak pandemi süreciyle beraber 10 ayda neredeyse yılda yaşanan dijitalleşme hızına eşdeğer ölçüde iş süreçleri dijital ortamlara taşındı. Bu dönemde perakende sektöründe de köklü değişimler yaşandı. Online market uygulamaları deyim yerindeyse altın yılını yaşadı. Ancak aynı zamanda fiziksel mağaza ve marketler için de dijitalleşme oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Bu alanda küçük market ve bakkallar için dijitalleşme satış, stok yönetimi gibi alanlarda değişim yaşandı. Biz de bu yazımızda TrendBox Genel Müdürü Ozan Tezer ile ücretsiz barkod uygulaması TrendBox sistemini konuştuk. Barkod yazılımı ile değişen süreçleri değerlendirip  ” Bakkallar için ücretsiz barkod programı TrendBox nedir? TrendBox ne işe yarar? ” sorularını yanıtladık.

Perakendede geçmişten günümüze her daim yanımızda olan bakkallar, marketler ve diğer satış noktaları; market zincirleri, online ticaret ve online market uygulamaları ile büyük şehirlerde bir nebze olsun güç kaybetse de hala özellikle Anadolu’da ve mahalle aralarında tüketicilerin vazgeçilmezi konumunda.

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektörü için de son 10 yılın vazgeçilmez gündemi dijitalleşme oldu. Perakendede dijitalleşme sistemi elbette zincir marketler ile başladı. Ancak bağımsız ve tekil küçük işletmeler için geç fark edilmiş bir alan. Birçok küçük işletme, market ve bakkal, dijitalleşme sürecine ya tamamen yabancı ya da sistemin maliyetli, zorlu olacağı endişesi ile bu sürecin dışında kaldı. Ancak kurulum aşamasında bilgisayar, monitör gibi ekipmanlar için biraz maliyet söz konusu olsa da sistemin faydaları kaçınılmaz. Ayrıca 2019 yılında kurulan TrendBox, tam da bu alanda küçük işletmeler, bakkallar ve marketler için dijitalleşmenin kapısını aralıyor. Sunduğu ücretsiz barkod yazılımı ve raporlama hizmetleri ile işletmelere güç katıyor. Gelin hep birlikte ” Bakkallar için ücretsiz barkod programı TrendBox nedir? TrendBox ne işe yarar? ” sorularına yanıt arayalım.

TrendBox Nedir?

TrendBox Nedir

TrendBox , perakende satış yapan, bakkal, market, giyim vb. her türlü satış noktası için kullanılan ücretsiz barkod sistemi aslında. Bu tür işletmelere sahip olanlar, ücretisiz bir şekilde barkod yazılımı ve sistemi ile tanışıyor ve işletmelerindeki iş süreçlerini dijital bir şekilde yönetebiliyor. TrendBox barkod sistemi kullanmak isteyenler Trendbox Ücretsiz Market Barkod Programı ile fiyat takip, satış, raporlama, stok yönetim süreçlerini dijital bir şekilde yürütebiliyor.

Hali hazırda binin üzerinde işletmede kullanılan Trendbox Ücretsiz Market Barkod Programı ile barkod sistemi kurmak için yazılım ücreti, kurulum ücreti gibi masraflar ödenmiyor. Sisteme tanımlı 65 bin ürün arasından satış ve stok yönetimi kolaylıkla yapılabiliyor.

TrendBox Ne İşe Yarar?

trendbox ne işe yarar

Barkod sistemi kurmak isteyen işletmeler, TrendBox ücretsiz barkod programı ile ürün verimlilik analizi yapabiliyor, satış noktasına özel ipuçları alıyor; günlük, haftalık, aylık stok takibi imkanına sahip oluyor. Yazılıma yüklü gelen barkod ve fiyat öneri listesi ile ürünler sisteme kolaylıkla işlenebiliyor. Ayrıca barkod sistemi veya barkod yazılımı hakkında sorun yaşayanlar için ücretsiz destek hattı aracılığı ile sorunlar çözüme kavuşturuluyor. Dileyenler WhatsApp aracılığıyla dileyenler de çağrı merkezi aracılığıyla teknik destek hizmetinden faydalanabiliyor.

TrendBox barkod yazılımı ayrıca market, bakkal ve diğer perakende mağazalarından topladığı satış verilerini müşteri ihtiyaçlarına göre pazar analiz raporlarına dönüştürüyor. Sistem bu yönüyle standart barkod uygulaması ve sisteminin ötesine geçiyor. Üreticiler, satıcılar, dağıtım şirketleri ve sektör için data oluşturuyor.

Kısa süre içinde geleneksel kanalın güçlenmesini sağlayacak yeni uygulamalar ile perakendeciyi desteklemeye devam edeceğini açıklayan şirket, perakendeciler için birçok fırsat sunuyor.

TrendBox Barkod Sistemi Kapsamlı Finansal Raporlama İmkanı Tanıyor 

trendbox ücretsiz barkod sistemi

TrendBox ücretsiz barkod programı kullanan işletmeler, kendi bölgelerinde en çok satılan ürünleri görüntüleyebiliyor ve kendi işletmesinde satılan ürünlerle karşılaştırabiliyor. Bu da aslında pazar hakkında satıcılara oldukça faydalı bilgiler veriyor. Buna göre işletmenin bulunduğu bölgede en çok satılan 100 ürün ile en az satılan 100 ürün görülebiliyor. Bu da stok yönetimi ve yatırım, depolama gibi birçok konuda işletmeye fayda sağlıyor. İşletmeler barkod yazılımı ile istediği tarih aralığında en çok hangi ürünlerin sattığını, hangi ürünlerin satılmadığını görebiliyor.

Barkod yazılımı üzerinden belirli bir periyoda ilişkin ciro ve kazanç takibi de yapılabiliyor. Böylece işletmenin karlılığı ve gelecek planları verilere dayalı ve rasyonel bir şekilde yapılabiliyor. Barkod sistemi ile en çok satılan ürünler, karlılığı en yüksek ürünler grafiklerle raporlanabiliyor. İstenilen bir tarih aralığı için toplam satış ve kar oranları görüntülenebiliyor. Böylece ay sonu hesap yapması oldukça kolaylaşıyor.

TrendBox Barkod Uygulaması Nasıl Kullanılır? Barkod Sistemi Nasıl Kurulur? 

TrendBox ücretsiz barkod programı için başvurular internet sitesi üzerinden yapılıyor. Barkod yazılımı kurulumu ise ücretsiz olarak yapılıyor. Barkod sistemini kurmak isteyen işletmeler; bilgisayar, monitör ve barkod okuma işlemini yapan barkod okuyucu / barkod el terminali teminini kendisi yapıyor. Ancak TrendBox, barkod programı için işletmelere ücretsiz eğitim vererek ” barkod sistemi nasıl kullanılır? ” sorusunun cevabını da detaylı bir şekilde veriyor. Barkod yazılımı, yazar kasa ile barkod sisteminin entegre bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

TrendBox bakkallar için ücretsiz barkod programı edinmek için tıklayın.

TrendBox Bakkalları Büyütmeyi Hedefliyor 

TrendBox Genel Müdürü Ozan Tezer

TrendBox Genel Müdürü Ozan Tezer henüz çok genç bir girişim olduklarını ancak bu süre zarfında binden fazla işletmeye ulaştıklarını belirterek, “TrendBox, 2019 yılında hayata geçirildi ve bu süre zarfında ilk aşamada satış verisi toplanılan bakkal, büfe ve küçük market ağını büyütmeyi hedefledi. Şu anda binden fazla satış noktasına ulaşarak veri toplayan Trendbox’ın 2020 yılı için sonuna kadar hedefi hem satış noktası hem de müşteri olarak yüzde 80 büyüme.” dedi.

Projenin aslında 2014 yılına dayanan bir geçmişi olduğunu ve 2019 yılına dek ciddi bir hazırlık sürecinden geçtiğine değinen Tezer, “Trendbox, 2014 yılında, Foriba çatısı altında şirketleşme projeksiyonu olan bir iş modeli olarak hızlı tüketimin gerçek zamanlı veri analizini yapmak amacıyla kuruldu. 2017 yılında ise kurumdan ayrılarak şirket olarak devam etti.  Perakende sektöründe hızlı tüketim alanında bakkal, büfe ve küçük marketlerden oluşan bir pazarın ölçümlenememesi üzerine bu alanı ölçümlemek ve analiz etmek için çalışmalar yapıldı.” dedi.

Tezer ayrıca “Sitem ile geleneksel kanalın büyümesi ve gelişmesi amaçlanıyor. Satış noktası, sattığı ürün ve markaların satış performansını takip edebiliyor. En çok ya da en az hangi ürün satılıyor, hangi saat ve günde satış ne oranda gerçekleşiyor, hangi markalar tercih ediliyor gibi datalara ulaşabiliyor. Günlük, haftalık, aylık olarak stok takibi yapabiliyor ve böylelikle doğru zamanda doğru ürünü alma avantajına sahip oluyor.” diyerek işletmelerin sistem ile projeksiyon yapabilme kabiliyetinin arttığının altını çiziyor.

TrendBox 4 Şehirde ve KKTC’de Hizmet Veriyor

Tamamen yerli mühendisler tarafından geliştirilen barkod yazılımı, şu anda İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa ile KKTC’de kullanılabiliyor. Bu bölgelerdeki satıcılar gerçek zamanlı olarak hem kendi işletmeleri hem de bulundukları bölgedeki pazar hakkında bilgi sahibi oluyor. Sistem bununla da kalmıyor, üreticiler, dağıtıcılar ve pazarlama şirketleri için de birçok veri ve imkan sunuyor. İlgili bölgeler için satış ve stok verileri, trendler sistem aracılığı ile takip edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Yemeksepeti, Pandemi Döneminde Restoranlara Destek Olmak İçin 20 Milyon Liralık Mali Destek Paketi Açıkladı 

İstanbullu online süpermarket alışverişini hafta içi yapıyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz