Elon Musk Karbon Yakalama

Elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, yeni bir yarışma düzenleyeceğini ve yarışma sonunda galip gelen karbon yakalama teknolojisine 100 milyon dolar vereceğini açıkladı. Dünyaca ünlü şirket CEO’su, yarışmayla ilgili detayların ise gelecek haftalarda paylaşılacağına işaret etti.  

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, yeni bir yarışma düzenleyerek yarışma sonunda galip gelen karbon yakalama teknolojisine 100 milyon dolar vereceğini açıkladı. Konuya ilişkin açıklamasını resmi Twitter hesabı üzerinden yapan Musk, paylaşımında “En iyi karbon yakalama teknolojisi sistemine 100 milyon dolar bağış yapacağım. Detaylar gelecek hafta” ifadelerine yer verdi.  

Kısa bir süre önce 201 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanı unvanını da ele geçiren Musk, birkaç sene önce de benzer bir yarışma düzenlemişti. Dünyaca ünlü CEO, en iyi karbon yakalama teknolojisinde son 5’e kalan projelere ayrı ayrı 5 milyon dolar bağışlamıştı. Bununla birlikte; bir süre önce, Tesla hisseleri de belirgin bir düşüş yaşamıştı. Bunun üzerine; Elon Musk, yine Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak takipçilerine servetini nelere harcaması gerektiğini sormuştu. Yaşanan gelişmeler sonrası; şirket CEO’sunun, aldığı yanıtları baz alarak çevre ve küresel ısınmaya yönelik bir hamle yapma kararı verdiği tahmin edildi.  

Karbon yakalama teknolojisi ise karbon salınımını minimuma indirmeyi hedefliyor 

Karbon Yakalama Teknolojisi

Diğer yandan; fosil yakıtların kullanımı sonucunda ortaya çıkan karbondioksit (CO2) gazı, güneş ışınlarının dünyaya girmesini engelliyor ve ışınları uzay ortamına geri yansıtıyor. Bunun sonucunda ısı, atmosferin içinde kalarak hapsoluyor. Bu durumun da küresel ısınmayı tetiklediği ifade ediliyor. Karbon yakalama teknolojisi ise söz konusu karbon salınımını minimuma indirerek bu probleme bir çözüm getirmeyi hedefliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Twitter Üzerinden Elon Musk’a Yöneltilen Talep ve Şikayetleri Değerlendirecek ‘Destek Uzmanları’ Arıyor!

Elon Musk, 1 Yıl Önce ‘Signal’ Uygulamasına Bağış Yaptığını Açıkladı! 

Elon Musk, Mars’ta Kurulacak Koloni İçin Tüm Mülklerini Satacağını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz