Fiat Tamamen Elektrikli Otomobil

İtalya merkezli otomotiv şirketi Fiat, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil markası olmayı planladığını açıkladı. Şirketin, 2025 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçları kademeli olarak kaldırmaya başlayacağı ifade edildi.  

İtalya merkezli otomotiv devi Fiat, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil markası olmayı hedeflediğini duyurdu. Şirketin, 2025 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçları kademeli olarak kaldırmaya başlayacağı belirtildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan şirket CEO’su Olivier François, elektrikli otomobillerde pil maliyetlerinin düşmesine paralel olarak içten yanmalı motorlu araçlardan daha pahalı olmayan elektrikli otomobilleri piyasaya sürmenin öncelikli sorumluluklarından biri olduğuna işaret etti. Bu kapsamda herkes için sürdürülebilir mobilite alanını keşfetmeye devam ettiklerini ve bunun en büyük projeleri olduğunu belirten François, 2025 ve 2030 yılları arasında Fiat’ın ürün yelpazesinin kademeli olarak sadece elektrikli otomobillerden oluşacağının da altını çizdi. Şirket CEO’su ayrıca, bunun Fiat için radikal bir değişiklik olacağını da sözlerine ekledi.  

Fiat, kısa bir süre önce bazı bölgelerde ‘500’ otomobilin elektrikli versiyonunu piyasaya sürmüştü. Orijinal ‘Fiat 500’ün de bir süre daha üretilmeye devam edeceği ifade edilmişti. Şirket; elektrikli araçlara erişimin, şarj altyapısının ve hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmayı hedeflediğine işaret etmişti. François, tamamen elektrikli ‘Fiat 500’ü piyasaya sürme kararının COVID-19 salgını sürecinden önce alındığını dile getirmişti.  

Mini, Volvo ve Ford da 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil markası olacaklarını açıklamıştı

Volvo Tamamen Elektrikli Otomobil

Diğer yandan; kısa bir süre önce Mini, Volvo ve Ford da 2030 yılına kadar en azından Avrupa’da tamamen elektrikli bir otomobil markası olmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Honda ise zaman çizelgesi olarak 2040 yılına işaret etmişti. Yaşanan gelişme sonrası, Fiat da tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapacağını açıklayan otomobil devleri arasına katılmış oldu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

FIAT ve Peugeot Ortaklığıyla Kurulan Stellantis, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretime Ara Vereceğini Açıkladı 

Fiat ve BiTaksi, ‘Kabinli Taksi’ Projesini Duyurdu 

Jaguar, 2025 Yılında Tamamen Elektrikli Bir Otomobil Markası Olacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz