Volkswagen Elektrikli SUV
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Volkswagen, ‘ID.3’den sonra ‘ID.’ ailesinin ikinci modeli olan ‘ID.4’ isimli elektrikli SUV modelinin seri üretimine “Zwickau” fabrikasında başladığını duyurdu. Aktarılan detaylara göre; ‘ID.4’, Türkiye’de satışa sunulacak ilk tam elektrikli Volkswagen modeli olacak. 

Alman otomobil devi Volkswagen, ‘ID.’ ailesinin ikinci modeli ‘ID.4’ isimli elektrikli SUV modelinin seri üretimine “Zwickau” fabrikasında başladığını duyurdu. Markanın ilk elektrikli SUV’u olacak olan ‘ID.4’ün, Türkiye’de satışa sunulacak ilk tam elektrikli Volkswagen modeli olacağı ifade edildi. Dünya prömiyerinin Eylül ayı sonunda yapılması planlanan otomobilin, 500 kilometrelik bir menzile sahip olacağı belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; E-mobilitede dünya lideri olma hedefine ulaşmak amacıyla 2024 yılına kadar 33 milyar euro yatırım yapmayı planlayan Volkswagen Grubu, bu yatırımının 11 milyar euro’luk kısmını Volkswagen markasına ayırıyor. Şirket, 2025 yılında 1,5 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Dünyanın en hızlı büyüyen segmenti olan kompakt SUV sınıfındaki model yelpazesine tamamen elektrikli bir model ekleyen Volkswagen, önümüzdeki dönemde ID.4’ü Avrupa’da, Çin’de ve daha sonra ABD’de pazara sunmayı hedefliyor. 

ID.3’ün ardından modüler elektrik platformu (MEB) temelinde geliştirilecek ikinci model olarak ön plana çıkan ID.4’ün, bu özelliğiyle markanın MEB platformunun hem teknolojik hem de finansal gücünü de simgelediği ifade ediliyor. “Zwickau” ise büyük bir otomobil üretim tesisinin tamamen elektrikli model üretimine geçtiği ilk fabrika olarak Volkswagen markasının e-mobilite atağında önemli bir rol oynuyor. Bu yıl tamamlanacak tüm dönüşüm çalışmaları sonrasında, 2021 yılında MEB teknolojisine sahip yaklaşık 300 bin elektrikli aracın “Zwickau” fabrikasında banttan indirilmesi hedefleniyor. 

Otomobil, yeni Volkswagen MEB teknolojisi temellerine dayanıyor 

Volkswagen MEB Teknolojisi

Volkswagen, elektrikli SUV araç üretiminin uluslararası düzeyde gerçekleştirilmesine yönelik hazırlıklarına da devam ediyor. ID.4’ün üretim öncesi çalışmaları, Çin’deki “Anting” tesisinde halihazırda başlatılmış durumda bulunuyor. 2022 yılında ise “Chattanooga” tesisinde modelin üretiminin başlayacağı belirtiliyor. ID.4, Volkswagen markasının tamamen elektrikli modelleri için geliştirdiği MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisi temellerine dayanıyor. 500 kilometrelik menzile sahip (WLTP’ye göre) ID.4, geniş iç hacmi ve ultra modern dış tasarımı ile dikkat çekiyor.  

SUV’un, ilk etapta arkadan itişli olarak pazara sunulması planlanıyor. Şirket, sonraki dönemde aracın elektrikli dört tekerlekten çekişli versiyonunu da kullanıcı beğenisine sunmayı hedefliyorOtomobilde; yüksek voltajlı bataryanın, sürüş dinamikleri açısından son derece dengeli bir aks yükü dağılımı ve düşük bir ağırlık merkezi oluşturmak amacıyla gövdenin altına yerleştirildiği belirtiliyor. Yeni MEB teknolojisine dayanan tüm modeller gibi ID.4’ün de çok geniş bir iç alana sahip olduğu ifade ediliyor. Sıfır emisyonlu SUV’un keskin hatlara sahip dijital kokpitinde ise tüm fonksiyonlardokunmatik yüzeyler ve sezgisel ses kontrol teknolojisiyle sağlanıyor. 

Volkswagen ID.4 modelinin batarya hücresi üretiminde yalnızca yeşil enerji kullanılıyor 

Volkswagen ID.4

Volkswagen, ID.4 ve ID.3’ün 2050 yılına kadar tamamen karbon nötr olma hedefi doğrultusunda çok önemli kilometre taşları olduğuna işaret ediyor. ID.4’ün, Zwickau fabrikasındaki üretiminin karbon nötr olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca modelin batarya hücresi üretiminde yalnızca yeşil enerji kullanılıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

4 Bin Kişinin Çalışacağı 1 Milyar Euroluk Volkswagen Fabrika Projesi İptal Edildi

Temmuz Ayında Türkiye’de En Çok Beyaz ve Sedan Otomobil Satın Alındı!

Dört Çekişli Yeni Caravelle Highline Satışa Sunuldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz