WhatsApp’ın gündeme bomba gibi düşen yeni gizlilik politikası sözleşmesi için gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Edinilen son dakika bilgisine göre, Rekabet Kurulu, Facebook’la kullanıcı verilerini paylaşacak yeni sözleşme için WhatsApp ‘a soruşturma açtı. 

Tüm dünyada eleştiri oklarının hedefi haline gelen WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinde yer alan, kullanıcı verilerini Facebook’la da paylaşmaya olanak tanıyan maddeleri sebebiyle Rekabet Kurulu WhatsApp ‘a karşı soruşturma başlattı. Soruşturmayla birlikte WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğu durdu.

Bugün sabah açıklama konuyla alakalı açıklama yapan WhatsApp’ın Rekabet Kurulu’nun soruşturma kararı için yapacağı hamle merakla bekleniyor.

Rekabet Kurulu’ndan WhatsApp soruşturması açıklaması geldi: Verilerin Facebook ile paylaşılması zorunluluğu durdu

Rekabet Kurulu, WhatsApp soruşturması ile ilgili resmi açıklamayı yaptı.

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Güncelleme: 14.46 itibariyle, Rekabet Kurulu’nun WhatsApp soruşturması açıklaması eklendi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp, Tartışmalı Gizlilik Sözleşmesi için Açıklama Yaptı

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ‘nin Bilinmeyenleri

WhatsApp Politikasının Değiştirilmesinden Sonra BİP 24 Saatte 1 Milyondan Fazla İndirildi

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz