WhatsApp, sesli mesaj dinlemeyi sevmeyen kullanıcıları için yeni bir özellik test etmeye başladı. WhatsApp sesli mesajları yazıya dökme imkanı sunan özelliği Apple’ın iOS ekosisteminde kullanıma sunduğu özel bir API’yi kullanıyor.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sesli mesajlar özelliği için bünyesine yenilikler eklemeye devam ediyor. Geçen haftalarda uzun sesli mesaj dinlemeyi sevmeyen kişiler için sesli mesajlarda oynatma hızı ayarlama seçeneği üzerinde çalışmaya başlamıştı. Şirket şimdi ise yine sesli mesajları dinlemekten hoşlanmayan ya da dinlemeye müsait olmayan kişiler için yeni bir özellik geliştiriyor. 

WABetaInfo, dört ay önce Android ekosistemi için bir üçüncü taraf uygulaması kullanarak WhatsApp sesli mesajların deşifre edilebileceği bir özellikten bahsetmişti. Şimdi ise, WhatsApp üçüncü taraf bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan sesli mesajları yazıya dökecek bir özellik geliştiriyor. 

Şu an için sadece iOS’a entegre edilecek

WhatsApp’ın platforma ekleyeceği yenilik, Apple’ın iOS ekosisteminde kullanıma sunduğu özel bir API ile entegre edilecek. WhatsApp’ta sesli mesajları yazıya dökme işlemi aslına bakılırsa Apple’ın konuşma tanıma teknolojisini geliştirilmesine de yardımcı olacak. Kullanıcılar sesli mesajları yazıya dökme özelliği için özel bir izin vermek durumunda olacak. 

Özelliği kullanmaya izin verdikten sonra kullanıcılar uygulamadaki “Transkript” bölümünden sesli mesajları yazıya dökme işlemini gerçekleştirecek. 

Sesli mesaj dinlemek istemeyen ya da dinlemeye müsait bir ortamda olmayan kişilerin işini kolaylaştıracak yeni özellik, şu an için iOS ekosisteminde test ediliyor. Apple’ın özel API’si kullanıldığı için henüz Android ekosistemine gelmeyeceği düşünülen özellik için şirketten de bir açıklama gelmedi. Ancak şirketin Android ekosistemi için de bu özelliği kullanıma sunmak için çalışacağı bekleniyor.

iOS tarafında da şimdilik beta test kullanıcılarına açılan yeniliğin gelecekteki bir güncelleme ile tüm iPhone kullanıcılarına açılacağı düşünülüyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp ’ta Son Görülme ‘Belirli Kişiler’ için Devre Dışı Bırakılabilecek

WhatsApp, Mesajlara Emoji ile Tepki Verme Özelliği Getirebilir

Yenilenen ‘Arşivlenmiş Sohbetler’ WhatsApp iOS Beta Sürümünde Görüldü

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz