Coğrafi Veriler E-Devlet

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre; Türkiye’deki belli bir bölgeye ilişkin coğrafi veriler, artık ‘E-Devlet’ bünyesindeki ‘Coğrafi Veri Satış Portalı’ üzerinden satın alınabilecek. Sisteme üye kaydı yaptıran kullanıcılar; ihtiyaç duydukları coğrafi veriyi, harita üzerinden arama yaparak sipariş edebilecek. Sipariş edilen veriler için elektronik ortamda ödeme yapılacak ve söz konusu veriler, daha sonra internet üzerinden bilgisayara yüklenebilecek. 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü” tarafından ‘E-Devlet’teki “Coğrafi Veri Satış Portalı” üzerinden yürütülen projelere ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Koç; açıklamasında söz konusu projelerde uzaktan algılama verileri ve tarama yöntemiyle elde edilen coğrafi verilerin, paylaşılmaya başlandığına işaret etti. Bu kapsamda; Türkiye’deki herhangi bir bölgeye ilişkin coğrafi veriler ve bilgilerin, artık ‘E-Devlet’ üzerinden satın alınabileceği ifade edildi.  

Koç, açıklamasında ayrıca “Portal üzerinden talep edilen coğrafi veriler ve görüntüler için sistem tarafından karekod üretiliyor. Bu karekod, ürünü kimin, ne zaman ve nereden aldığına dair bilgiler içeriyor” ifadelerine yer verdi. Aktarılan detaylara göre; ‘E-Devlet’ bünyesindeki ‘Coğrafi Veri Satış Portalı’na“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” bölümünden erişilebilecek. Sisteme üye kaydı yaptıran kullanıcılar; ihtiyaç duydukları coğrafi veriyi, harita üzerinden arama yaparak ilgili bölgeyi kapsayacak şekilde sipariş edebilecek. Sipariş edilen veriler için elektronik ortamda ödeme yapılacak. Satın alınan veriler, daha sonra internet üzerinden bilgisayara yüklenebilecek.  

Koç: “E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen elektronik ödeme sistemi, tamamen güvenli”

E-Devlet Elektronik Ödeme

Akademisyenler, üniversite öğrencileri, araştırmacılar ve girişimcilerin talep ettikleri bölgeye ait verilere il, ilçe, ada ve parsel bilgisiyle kolayca ulaşabileceğine işaret eden Koç ayrıca; ‘E-Devlet’ üzerinden gerçekleştirilen elektronik ödeme sisteminin tamamen güvenli olduğunun da altını çizdi. Paylaşılan diğer bilgilere göre; kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, üniversiteler ve özel sektör gibi üçüncü kişiler tarafından kullanılacak veriler için sistem, doğrulama talep edecek. Doğrulama, ürünler üzerinde yer alan karekod numarası girilerek yapılabilecek. Aynı zamanda; satın alınan verilerin, kim tarafından ve ne zaman sipariş edildiğine dair bilgilere de portal üzerinden erişilebilecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Telefon ve İnternet Aboneliği İptal Başvuruları, e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek 

Şehirlerarası Seyahat İzin Belgesi e-Devlet ‘ten Alınabilecek

e-Devlet’in 2019’da en çok kullanılan hizmetleri açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz