Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini İnceleme

Yeni inceleme yazımızda konuğumuz ‘Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini’ şarjlı el süpürgesi modeli oldu. İncelemede; termos boyutundaki ve su şişesi ağırlığındaki cihazın tasarım detayları, öne çıkan özellikleri ve batarya performansını anlattık.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, evde geçirilen vaktin ve sterilizasyon ihtiyacının da önemli oranda artmasına sebep oldu. Bu nedenle; robot süpürgeler ve şarjlı süpürgeler, özellikle pandemi etkilerinin zirve yaptığı 2020 yılında ciddi bir popülarite kazandı. Biz de yeni inceleme yazımızda, kısa bir süre önce ofisimize ulaşan ‘Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini’ şarjlı el süpürgesi modelini konuk aldık. İncelemede; kutusundan şarj kablosu, şarj adaptörü, kullanım kılavuzu ve iki adet başlıkla çıkan ürünün tasarım detayları, öne çıkan özellikleri ve batarya performansını anlattık.  

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Tasarımı 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Tasarımı

Eski nesil şarjlı el süpürgelerinin nispeten daha yeni nesil ve modern bir versiyonu olan Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini el süpürgesinin sade tasarımı, beyaz renk seçeneğiyle destekleniyor. Termos boyutundaki ürün, 0.5 kilogramlık bir ağırlıkla kullanıcı beğenisine sunuluyor. Bu nedenle su şişesinden bile daha hafif olan cihaz, temizlik sırasında kolda herhangi bir ağırlık ve yorgunluk hissine sebep olmuyor. Bununla birlikte; kullanıcılar, çok rahat bir biçimde ürünü seyahatleri için çantada veya arabada yanlarında taşıyabiliyor. Ürün ayrıca, biri fırçalı ve diğeri fırçasız olmak üzere 2 adet çok işlevli başlık ile kullanıcı beğenisine sunuluyor. Bu başlıklar, hem ayrı ayrı hem de birlikte kullanılabiliyor ve oldukça kolay bir biçimde takılıyor. 

Cihazın tüm kontrolleri, üzerinde yer alan bir tuş üzerinden yapılıyor. Tuş, hem açma-kapama işlevi hem de standart ve güçlü mod arasında geçiş yapmak için kullanılıyor. Tuşa bir kez basıldığında, cihaz otomatik olarak açılıyor ve standart modda çalışmaya başlıyor. İkinci kez basıldığında ise güçlü moda geçiş yapılıyor ve emiş gücü artıyor. Süpürgenin altında da bir USB Type-C girişi bulunuyor. Cihaz, buradan kutudan çıkan şarj kablosu ve adaptörü ile güç kaynağına bağlanabiliyor ve şarj edilebiliyor. Type-C girişi çevresinde de hava sirkülasyonu için ayrı bir hazne yer alıyor ve ürün, hava giriş-çıkışını buradan gerçekleştiriyor.  

Süpürgedeki şeffaf toz haznesi de kilit sistemi ile rahatlıkla kilitlenebiliyor ve açılarak içi boşaltılabiliyor. Cihazdaki tek dokunuşla toz boşaltma işlevi sayesinde kullanıcılar, ellerini kirletmeden biriken pisliği dökebiliyor. Buradaki düğmeye basıldığında toz haznesi, otomatik olarak açılıyor. İçerideki toz ve pislik, biraz çevreye saçıldığı için kontrollü boşaltılmaya ihtiyaç duysa da bu durum, birçok şarjlı süpürgede yaşanıyor ve ciddi bir probleme sebep olmuyor.  

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Öne Çıkan Özellikleri 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Özellikleri

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini şarjlı el süpürgesinin öne çıkan özellikleri arasında, çift filtreleme sistemi yer alıyor. Toz haznesi altındaki filtreler, kolaylıkla temizlenebiliyor. Ürün, bir adet çıkarılabilir çelik birincil filtre ve bir adet dahili HEPA filtre ile geliyor. Cihazın genel filtreleme verimliliğinin ise yüzde 99.5 olduğu ifade ediliyor. Söz konusu filtreler, kolay temizleme için suyla yıkanabiliyor. Ama daha sonrasında rutubet kokusuna sebep olmaması ve filtreleme verimliliğinin düşmemesi için filtrelerin, tekrar kullanılmadan önce çok iyi bir şekilde kurutulması gerekiyor. 

Cihazdaki hızlı başlatma ve durdurma işlevi ise makine durdurulduğunda tozların başlıkta kalmasını önlüyor ve emiş sonlandırıldığında, başlıkta kalan toz ve pisliğin çevreye yayılmasının önüne geçiyor. 13.000 Pa emiş gücü bulunan cihaz, evdeki tozun ve kaba pisliğin rahatlıkla temizlenebilmesini mümkün kılıyor. Fakat üründeki emiş gücüyle, tüm evde detaylı bir temizlik yapılabilmesinin mümkün olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Cihazın ana vaadi de bu olmadığı için bu durum, önemli bir dezavantaj yaratmıyor ve cihaz, işlevini ve ana vaadini fazlasıyla yerine getiriyor. 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Batarya Performansı 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini Batarya

Ürün kutusundan çıkan şarj adaptörü, 10W gücünde güç aktarımı gerçekleştiriyor. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini de kutusundan 2000 mAh kapasitesinde bir dahili batarya ile çıkıyor. Batarya, 2 farklı emiş gücüyle toplamda 30 dakikaya varan bir pil ömrü sunuyor. Kullanıcılar; cihazı standart modda 30 dakika, güçlü modda ise 9 dakika boyunca çalıştırabiliyor. Söz konusu süreler, oldukça kısa gibi gözüküyor olsa da genellikle bu tip kompakt bir cihazda, bu süreler üzerinde süpürme işlemi yapılmıyor. Dolayısıyla ürünün batarya performansı, oldukça yeterli geliyor. Bununla birlikte; cihaz, oldukça kompakt olduğu için hızlı bir şekilde şarj işlemi de gerçekleştirilebiliyor. 

Diğer yandan; özellikle seyahatlerde, süpürgeyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak gerekiyor. Xiaomi, tehlikeli durumların önüne geçmek için sıcak günlerde elektrikli süpürgenin araç içerisinde veya çantada güneş ışığına maruz bırakılmaması gerektiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Sonuç olarak Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini; evde evcil hayvan tüyü ve toz kırıntılarını hızlı bir biçimde temizlemek isteyen, arabada kompakt bir temizlik cihazı arayan veya klavye gibi elektronik cihazların arasındaki toz ve pislikleri temizlemeyi hedefleyen kullanıcılar için uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor. Çok kuvvetli bir emiş gücü ve detaylı bir temizlik performansı arayan kullanıcıların ise markanın başka alternatiflerine yönelmesi gerekiyor.  

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini‘ şarjlı el süpürgesinin inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Uygun Fiyatlı Akıllı Saat Arayanlara: Xiaomi Mi Watch Lite İnceleme

Xiaomi Mi Watch İnceleme | 16 Güne Kadar Pil Ömrü Sunan Akıllı Saat!

İşleri Karıştıran Telefon! Xiaomi Mi 10T Pro İnceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz