Xiaomi’nin aralık ayının sonunda Türkiye’deki kullanıcıları için de satışa sunduğu uygun fiyatlı olarak anılan yeni akıllı saati Mi Watch Lite ‘ın inceleme yazısında cihazın batarya performansı, tasarımı, özellikleri ve desteklediği spor aktiviteleri hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, fiyat/performans akıllı telefonlarıyla ilgi çekiyor. Şirketin kullanıcılarına sunduğu ve beğeni toplayan akıllı telefonlarının yanı sıra giyilebilir teknolojik ürünleri de tüketicilerden beğeni topluyor. Şirketin 2020 yılının Eylül ayında tanıttığı Aralık ayında ise Mi Watch akıllı saatiyle birlikte Türkiye’deki tüketicilerinin de beğenisine sunduğu Mi Watch Lite inceleme yazımızda cihazın tasarımından ekranına, özelliklerinden batarya performansına kadar detaylı bir şekilde değindik. Gelin rakiplerine nazaran uygun fiyatıyla dikkat çeken Mi Watch Lite ‘ın inceleme yazısıyla detaylara gelin birlikte bakalım. 

Uygun Fiyatlı Akıllı Saat Arayanlara: Xiaomi Mi Watch Lite:

Xiaomi Mi Watch Lite tasarım

Xiaomi Mi Watch Lite, ilk bakışta kare tasarımıyla Apple Watch izlenimini veriyor. Kordonsuz 41 mm’lik boyu, 35 mm’lik eni bulunan cihazın yüksekliği ise 11.9 mm olarak karşımıza çıkıyor. Gövde ağırlığı 21 gram olan cihazın kordonlu ağırlığı ise 35 gram. Hafifliği ve boyutuyla kolda rahatsız hissettirmeyen cihaz yüksekliği sebebiyle benim kolumu kalın kazaklar giydiğimiz kış aylarında biraz rahatsız hissettirdi. Ancak günümüz akıllı saatlerini göz önüne aldığımızda boyutu sebebiyle memnun kaldığım bir ürün oldu. Cihazın sağ tarafında bulunan buton sayesinde menüye girebiliyor ya da ana sayfaya dönüş yapabiliyorsunuz. 

Mavi, krem ve siyah renklerinin bulunduğu Mi Watch Lite’ın kordonu ise silikon. Benim gibi ince bilekli olan kullanıcıları sevindiren bir şekilde oldukça fazla deliği olan cihaz bu bağlamda çocuklar için bile iyi bir alternatif oluşturabilir. 

Ekran özellikleri

Ekranına geldiğimizde ise, 1.4 inç boyutunda TFT LCD bir panelin kullanıldığı cihaz kullanıcılara 320 x 320 piksel çözünürlük sunuyor. Maksimum 350 nit parlaklığa ulaşan akıllı saatin 6 farklı parlaklık ayarı bulunuyor. Ya da dilerseniz otomatik parlaklığa alarak cihazın ortama göre parlaklık ayarı yapmasına olanak tanıyabiliyorsunuz. Mi Watch Lite’da ekran çerçevelerinin kalınlığı açıkçası cihazda gözüme batan en önemli detay oldu. Boyutunun küçüklüğü sebebiyle beğendiğim saat kalın çerçeveleri sebebiyle göze bu noktada biraz basit görünüyor. Onun dışında LCD bir panel kullanılması elbette ki AMOLED panellere nazaran bazı renk kayıpları yaşatabiliyor. Ancak dokunmatik ekranda herhangi bir sorun yaşamadığımı belirtmem gerekiyor. 

Mi Wear ile uyumlu bir şekilde çalışan cihazı kullanmak için bu uygulamaya ihtiyacınız olduğunu da belirtmek gerek. Halihazırda cihazı akıllı telefonunuzdaki uygulama olmadan da zaten eşleştiremiyorsunuz. Cihaz Android 4.4 ve iOS 10.0 üzeri tüm akıllı telefonlar çalışıyor. Uygulama üzerinden saatin bildirimi, arayüzü gibi pek çok farklı şeyi değiştirebiliyorsunuz. 

Sağ tarafta bulunan butonu sayesine tüm işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştiği saatte, ekranı aşağı kaydırdığınızda cihazınıza gelen tüm bildirimleri görebiliyorsunuz. Bu bağlamda WhatsApp, Instagram, Mail ve Facebook gibi akıllı telefonunuza gelen bildirimleri takip etme şansınız oluyor. Ancak cihaz üzerinden mesajlara ya da aramalara yanıt veremiyorsunuz. Android cihazlarla kullandığınızda akıllı telefona gelen aramaları saat üzerinden görme ve reddetme imkanınıza bulunurken iOS ekosisteminde cihaza bir arama bildirimi de gelmiyor. 

Ana ekranda parmağınızı sağa kaydırdığınızda ise Hava Durumu, Nabız, Müzik vs gibi pek çok işleme ulaşabiliyorsunuz. 

Spor, uyku ve sağlık takibi

Bünyesinde barındırdığı özelliklere geldiğimizde ise, cihaz kalp atış hızı izleme, uyku takibi, solunum egzersizleri, arama yanıtlama, bildirim kontrolü, hava durumu bilgisi ve müzik çalar kontrolü gibi özellikleri kullanıcılarına sunuyor. Saat üzerinden de verilere ulaşabiliyorsunuz. Ancak uyku ya da egzersiz verilerini detaylı bir şekilde incelemek için uygulamaya gitmeniz gerekiyor. Bu bağlamda bahsettiğimiz pek çok özelliğin detaylı analizi kullanıcılara sunuyor. 

Cihazda bulunan GPS desteği egzersiz takibinin çok daha verimli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Bu bağlamda kullanıcılar detaylı bir şekilde egzersiz takibi yapabiliyor. Cihaz 11 farklı spor modu desteğiyle geliyor. Bu noktada Bisiklet, Fitness, Koşu, Nefes Egzersizleri, Yürüyüş, Yüzme (Deniz), Yüzme (Havuz) gibi pek çok spor desteği bulunuyor. Ayrıca çoklu spor modu desteği de bulunuyor. Bunun dışında, Akıllı Bildirimler, Alarm, Aydınlatma, Müzik Çalar Kontrolü, Telefonumu Bul, Zamanlayıcı ve Adet Döngüsü Takibi gibi aktiviteler de kullanıcılara sunuluyor. Müzik çalar özelliği hem Android hem de iOS cihazlarla kullanılabiliyor. Daha önce Huawei gibi akıllı saatlerde müzik çalar özelliğini iPhone ile kullanamıyordum. Ancak bu cihazla kullanabilmek benim için oldukça önemliydi. Burada artı puan toplamayı başarıyor. Genel olarak adım, yürüyüş, nabız ve kalp atış hızı gibi verileri sağlıklı ölçtüğünü belirtmekte fayda var. 

Batarya performansı

Batarya noktasına geldiğimizde ise Xiaomi cihazın tek şarjla 9 güne kadar kullanım imkanı sunduğunu aktarıyor. Kutusundan 230 mAh’lik bir batarya kapasitesiyle çıkan cihaz bu kullanım süresini GPS ve bildirimler kapalıyken ulaşılabiliyor. Bunun dışında bildirimler, GPS ve ekran parlaklığı full durumdayken ben cihazı 6 güne kadar kullanabildim. Cihazın tam olarak şarj olması ise 2 saati buluyor. Bağlantı noktasında GPS’in yanı sıra aynı zamanda Bluetooth 5.0’ı destekliyor. Cihaz telefondan 10 metre uzaklığa kadar bağlantı sorunu yaşamıyor. 

Genel olarak toplarladığımızda yurtdışında 40 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan cihaz aslına bakılırsa fiyat/performans ürünü olarak anılıyor. Ancak ülkemizdeki vergilerle birlikte Türkiye’deki kullanıcılar 600 TL seviyesinde cihazı satın alabiliyor. Bu bağlamda ülkemizde pek de uygun fiyatlı olarak anılmasa da rakiplerine bakıldığında fiyatıyla öne çıkmayı başaran cihaz bünyesindeki özellikleriyle ve tasarımıyla da beğeni topluyor. 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi’nin Oyuncu Telefonu Black Shark 3 Türkiye’de Satışa Çıktı

Xiaomi, Android 11 Tabanlı MIUI 12.5 Güncellemesini Hangi Telefonların Ne Zaman Alacağını Açıkladı

Xiaomi, Kendi Otomobil Projesi Üzerinde Çalışıyor Olabilir 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz