Xiaomi Mi 10T Pro İnceleme

Xiaomi’nin kamera özellikleriyle ön plana çıkan ve ‘Yaratacılığına Güç Kat’ sloganıyla görücüye çıkarılan yeni amiral gemisi, kısa bir süre önce Türkiye’ye özel bir etkinlikte tanıtıldı. Biz de etkinlikten hemen sonra ‘Ay Grisi’ renk seçeneğiyle ofisimize ulaşan ‘Xiaomi Mi 10T Pro’ akıllı telefon modeli için detaylı bir inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda; cihazın tasarımı, donanımı, oyun performansı, kamerası ve batarya performansına ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

Xiaomi’nin kamera özellikleri ve performansıyla ön plana çıkan yeni amiral gemisi, kısa bir süre önce ‘Yaratıcılığına Güç Kat’ sloganıyla Türkiye’ye özel bir etkinlikte görücüye çıkarıldı. Biz de etkinlikten hemen sonra ‘Ay Grisi’ renk seçeneğiyle ofisimize ulaşan Xiaomi Mi 10T Pro’ akıllı telefon modeli için detaylı bir inceleme yazısı ve videosu hazırladık. Yazımızda; 5 bin 799 liradan satışa sunulan cihazın tasarımı, donanımı, oyun performansı, kamerası ve batarya performansına ilişkin tüm detaylara yer verdik. Ayrıca; kamera özellikleriyle ön plana çıkan, oyun için uygun bir konfigürasyonu bulunan ve yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip olan ‘Xiaomi Mi 10T Pro’ telefonun tüm bu özelliklerinin, kullanıcı deneyimine yansıyıp yansımadığını da inceleme yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlattık.  

Xiaomi Mi 10T Pro Tasarımı 

Xiaomi Mi 10T Pro Tasarımı

Xiaomi Mi 10T Pro; kutusundan şarj kablosu, şarj adaptörü, dönüştürücü kablo, SIM kart iğnesi ve telefon kılıfıyla çıkıyor. Şarj kablosu ve şarj adaptöründeki renkli detaylar, cihaz kablosu ve adaptörünün diğer Type-C kablosu ve şarj adaptörleriyle karışmasını engelliyor. Ayrıca telefon kılıfındaki kabartmalı ‘Xiaomi’ yazısı ve mat doku da oldukça şık bir görünüm sunarken uzun kullanımda kılıfın kir tutmasını da minimuma indiriyor. Telefon, 6.67 inç büyüklüğünde IPS LCD bir panelle geliyor. Panel, kullanıcılara 1080×2400 piksel FHD+ çözünürlük sunuyor. Bununla birlikte; 395 ppi piksel yoğunluğu ile gelen panel, 144 Hz ekran tazeleme oranı bulunduruyor.  

Bu ekran tazeleme oranı, ofisimize bir mobil cihaz ile gelen en yüksek yenileme hızı olma niteliği taşıyor ve kullanıcı deneyiminde önemli bir fark yaratıyor. Kullanıcılar; ekranı uyandırırken, uygulamalar arasında geçiş yaparken veya sosyal medyada gezinirken ekrana gelen her bir öğeyi tek tek görebiliyor. Ekranın ‘Adaptive Sync’ teknolojisi, paneli içeriğe göre optimize ediyor ve pil performansını artırıyor. ‘MMEC’ teknolojisi ise panele gelen görüntüdeki karelerden kopyalar alıp aralara kopya kareler ekliyor ve mevcut kaliteyi artırıyor. Tüm bu özellikler, 144 Hz’lik yenileme hızı dışında son kullanıcı deneyiminde ciddi bir fark yaratmasa da orta segmentin üstünde bir izleme deneyimi yaşanmasına sebep oluyor.  

Bununla birlikte; IPS LCD panelin yaşattığı çerçeveli hissin, cihaz bir OLED veya AMOLED ekran ile gelseydi minimuma ineceğinin de altını çizmek gerekiyor. Ekrandaki ‘Sunlight Modu 3.0’ teknolojisi, ekranın güneş ışığı altında daha net görülebilmesini sağlıyor. 360 derece ışık sensörü de parlaklığı, ortam ışığına göre optimize ediyor. ‘Okuma Modu 3.0’ ise ekranı kağıt rengine dönüştürerek içerik okurken göz konforunu koruyor. Yine tüm bu özelliklerin, orta segment pek çok cihazda yer aldığını da belirtmekte fayda var. 

Diğer yandan; Xiaomi Mi 10T Pro akıllı telefon modelinin tasarımı yüzde 84.83’lük ekran-gövde oranı ve 218 gramlık ağırlığıyla destekleniyor. Cihaz ağırlığı, bir miktar varlığını hissettirse de yüksek kapasiteli batarya, bu durumla örtüşüyor. ‘Corning Gorilla Glass 5’ teknolojisiyle korunan ekran gövdesi; Ay Girisi, Aurora Mavisi ve Kozmik Siyah renk seçenekleriyle piyasaya sürülüyor. Kasanın sağ tarafında, ses açma-kapama tuşu ve güç butonu yer alıyor. Güç butonuna entegre parmak izi sensörü, oldukça hızlı çalışıyor ve ekran yenileme hızıyla da birleşince çok iyi iş çıkarıyor. 

Xiaomi Mi 10T Pro, stereo hoparlör ile kullanıcı beğenisine sunuluyor

Xiaomi Mi 10T Pro Stereo Hoparlör

Xiaomi Mi 10T Pro, alt kısmında çift ses çıkışını mümkün kılan bir stereo hoparlör bulunduruyor. Bu sayede, kullanıcıların eli hoparlör üzerine geldiğinde ses kısıtlanması yaşanmıyor ve bu durum, oyun ve izleme deneyiminde büyük konfor sağlıyor. Hoparlör yanında ise bir adet Type-C girişi ve bir SIM kart tepsisi yer alıyor. SIM kart tepsisine, çift SIM kart yerleştirilebilse de microSD kart yerleştirilemediği için cihaz hafızası artırılamıyor. Bununla birlikte; telefonda, 3.5 milimetrelik bir ‘jack’ girişi bulunmaması önemli bir dezavantaj yaratsa da kutudan kulaklık çıkmamasıyla örtüşüyor ve kutudan çıkan Type-C’den ‘jack’a dönüştürücü mini ara kablo, bu açığı kapatıyor. Fakat yine de kullanıcılar, bu yüzden cihazı şarj ederken aynı anda kablolu kulaklıkla içerik izleyemiyor, müzik dinleyemiyor ya da oyun oynayamıyor. 

Xiaomi Mi 10T Pro Kamera Performansı 

Xiaomi Mi 10T Pro Kamera

Oldukça iddialı bir arka kamera kurulumuyla gelen Xiaomi Mi 10T Pro akıllı telefonda, kamera çıkıntısının biraz fazla olduğunu belirtmek gerekiyor. Söz konusu çıkıntı, kılıf kullanıldığında dahi düz yüzeylerde sallanmaya sebep oluyor. Tanıtım etkinliğinde de yenilikçi ve yaratıcı görüntülerle altı çizilen kamera kurulumunda; 1.69 diyafram açıklığı ve 108 MP çözünürlüğü bulunan ana kameraya, 13 MP bir ekstra geniş açı lens, 5 MP bir makro lens ve bir LED flaş eşlik ediyor.  

Ana kamera, 30 karede 8K kaliteye kadar video çekebiliyor ve 8K videolardan, 33 MP çözünürlüğünde fotoğraflar alınabiliyor. Dijital görüntü sabitleyici (EIS) ve optik görüntü sabitleyiciyi (OIS) bir arada kullanan kamera, bu güçlü stabilizasyona rağmen özellikle yüksek çözünürlükteki videolarda bir miktar atlama olmasına sebep olabiliyor. Fakat bu durumun, çok ciddi bir rahatsızlık yaratmadığını da belirtmek gerekiyor. Fotoğraf performansında ise makro lens ve geniş açı lens, oldukça iyi makro ve geniş açı fotoğraflar ortaya çıkarıyor. Geniş açı, çerçeveyi bir anda genişletirken makro lens, orta segment cihazlarda yaşanan uzun odak süresi problemini yaşatmıyor.  

Yine 108 MP ile çekilen fotoğraflarda da oldukça net fotoğraflar çıkıyor. Örneğin; hem Xiaomi Mi Note 10 hem de Xiaomi Mi 10T Pro ile çektiğimiz aynı görselde Mi 10T Pro, farkını açık bir biçimde ortaya koyuyor. Ekranın sol üstünde yer alan deliğe yerleştirilen ön kamera ise 20 MP çözünürlük ve 2.2 diyafram açıklığı sunuyor. Oldukça iyi selfie ve portre fotoğraflar veren kamera, 30 karede 1080 piksel çözünürlüğe kadar video kaydı yapabiliyor. Ön kameradaki sabitleyici ise videolarda, arka kameraya göre çok daha iyi iş çıkarıyor ve ortaya oldukça stabil videolar çıkmasını sağlıyor.  

Xiaomi Mi 10T Pro, 6 farklı uzun pozlama modu ile geliyor

Xiaomi Mi 10T Pro Uzun Pozlama

Diğer yandan; kamerada teknik detaylar yanında, ciddi bir yazılım ve yapay zeka desteği de bulunuyor. Xiomi Mi 10T ProIşıkla Boyama’, ‘Neon İzleri’, ‘Hareketli Kalabalık’, ‘Yıldızlı Gökyüzü’, ‘Yıldız İzleri’ ve ‘Yağlı Boya’ olmak üzere 6 farklı uzun pozlama modu ile geliyor. Bu modlarda, özellikle yüksek bir noktadan ve tripodla çekilen manzaralarda çok yaratıcı görüntüler ortaya çıkabiliyor. ‘Yapay Zeka Gökyüzü Düzenleme 3.0’ teknolojisi ise fotoğrafta, beğenilmeyen hava şartlarının değiştirilebilmesine olanak tanıyor. Bulutlu bir havada çekilen fotoğraflarda; gökyüzü güneşli bir hava, dolunaylı bir gökyüzü, günbatımı veya şafak vakti gibi birçok seçeneğe dönüştürülebiliyor. Normal şartlarda üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla yapılan bu uygulama, telefon içerisinden yapılabiliyor olması nedeniyle oldukça büyük bir avantaj sunuyor. Ayrıca ince ayarlama da yapılabilen özellik, oldukça gerçekçi bir uygulama sağlıyor. 

Bununla birlikte; kamerada ‘CyberPunk’, ‘Black Ice’, ‘Film’, ‘Canlı’ ve ‘Gold Vibes’ gibi fotoğraf modunu tamamen değiştiren filtreler de bulunuyor. Bu filtreler sayesinde; görüntüye altın yansımalar, gelecekten gelmiş bir imaj, daha canlı renkler veya soğuk bir atmosfer eklenebiliyor. ‘Fotoğraf Klonları’ özelliği ise tek bir öznenin, aynı fotoğrafta farklı pozlarda durabilmesini sağlıyor. Bu özellik, videoda da kullanılabiliyor ve oldukça ilginç görüntüler çıkarabiliyor. Hem ön kamera hem de arka kameranın video kaydı sırasında eş zamanlı olarak çalışabilmesini mümkün kılan ‘İkili Video’ özelliği ise dikey, yatay veya resim içi modunda kullanılabiliyor. Eski nesil cihazlarda da görülebilen bu özellik, Xiaomi Mi 10T Pro’da da oldukça başarılı bir biçimde çalışıyor ve kurgulanmış gibi videolar elde edilmesini mümkün kılıyor.  

Xiaomi Mi 10T Pro Donanımı ve Oyun Performansı 

Xiaomi Mi 10T Pro Oyun Performansı

Xiaomi Mi 10T Pro, gücünü Qualcomm ‘Snapdragon 865’ işlemci modelinden alıyor. 8 çekirdeği ve 2.84 GHz işlemci frekansı bulunan yonga seti, 7 nm fabrikasyon süreciyle üretiliyor. Artık 5 nm transistör mesafeleri görülmeye başlansa da söz konusu işlemci, Qualcomm’un en performanslı işlemcilerinden biri olma niteliği taşıyor. Cihazda işlemciye, ‘Adreno 650’ ekran kartı eşlik ediyor.  

8 GB RAM kapasitesi bulunan cihazın, bu noktada da oldukça iddialı olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu kapasite, yüksek ekran yenileme hızı ve performanslı işlemci ile birleşince oldukça iyi iş çıkarıyor. Diğer yandan; cihazın 128 GB’lık dahili depolama alanı, microSD kart desteği ile artırılamıyor. Bu alan, bu segmentteki bir cihazda oldukça yeterli gelse de ürünün, 200 liralık bir fark ile 256 GB dahili depolama alanlı versiyonu da bulunuyor. 

Kutusundan Android 10 işletim sistemiyle çıkan telefon, MIUI 12 arayüzünü kullanıyor. Bununla birlikte cihaz; 5G, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 gibi en yeni nesil bağlantı teknolojilerini destekliyor. Özellikle 5G bağlantı seçeneği; cihaz kullanıcılarının, Türkiye’ye 5G altyapısı geldiği anda Xiaomi Mi 10T Pro’larıyla bu altyapıdan faydalanabilecekleri ve cihazı daha uzun ömürlü bir biçimde kullanabilecekleri anlamına geliyor.  

Diğer yandan; Xiaomi Mi 10T Pro, üst segmente uygun bir oyun performansı sunuyor. Asphalt 9 ve PUBG Mobile oynadığımız cihazda; grafikler oldukça akıcı görünüyor, takılma ve kasma problemi yaşanmıyor ve ses oldukça iyi bir biçimde duyulabiliyor. Telefonun performanslı işlemcisi, yüksek ekran yenileme hızı, stereo hoparlörü, delikli ekranı ve yüksek RAM kapasitesi, oyun performansını önemli oranda destekliyor. 

Xiaomi Mi 10T Pro Batarya Performansı 

Xiaomi Mi 10T Pro Batarya

Xiaomi Mi 10T Pro, kutusundan 5000 mAh kapasitesinde bir batarya ile çıkıyor. Cihazın şarj adaptörü, 33W hızlı şarj teknolojisini destekliyor. Pil, işlemcinin de desteğiyle ortalama ve seyrek kullanımda 2 günü rahatlıkla deviriyor. Biraz daha ortalama üstü ve yoğun kullanımda ise pil ömrü, 1-1.5 güne kadar gerileyebiliyor.  

Bununla birlikte; ne kadar sürede şarj olabildiğini tespit edebilmek için yüzde 0’dayken şarja taktığımız cihaz, 10 dakikada yüzde 21, 30 dakikada yüzde 63, 1 saatte yüzde 99, 1 saat 5 dakika civarında ise yüzcde 100 seviyesine geliyor. 1.5-2 gün kullanılabilen bir cihazda, yalnızca 1 saatlik şarj süresinin bulunması da kullanıcılara önemli bir avantaj sağlıyor.  

Xiaomi Mi 10T Pro kimler için uygun? 

Xiaomi Mi 10T Pro

Sonuç olarak Xiaomi Mi 10T Pro; izleme deneyimi ortalama üzerinde, oyun performansı çok iyi, bataryası uzun süre dayanabilen ve kamerasında yüksek çözünürlüklü yaratıcı işler çıkarılabilen bir cihaz arayışında olan kullanıcılar için uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor. Cihazın, Türkiye kurlarında uygun fiyatlı sayılmasa bile bir amiral gemisine göre oldukça iyi fiyattan satışa sunulmuş bir telefon olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ürünün biraz ağır sayılabilecek tasarımı ise sağladığı yüksek performans ve uzun pil ömrü ile açığını kapatıyor. Telefonun, bizim kullanımımızda asla ciddi bir falsosu olmadığını da belirtelim. 

Cihazın bir alt modeli ‘Mi 10T’ de 5 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu versiyon da birçok özelliği ‘Pro’ ile aynı olmakla beraber, 64 MP’lik ve 1.89 diyafram açıklığına sahip ana kamerasıyla üst modelinden ayrışıyor. Dolayısıyla bütçesi biraz daha kısıtlı olan tüketicilerin, ‘Mi 10T’ye de bir göz atması gerekiyor.  

‘Xiaomi Mi 10T Pro’ akıllı telefon modelinin inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Honor Watch GS Pro İnceleme – Honor’un Ürettiği En İyi Akıllı Saat 

Hafif ve Zarif, Peki Ya Performansı? Oppo A73 İnceleme 

Oppo Reno 4 Lite Detaylı İnceleme – Kamera ve Oyun Performansı Nasıl? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz