Çarşamba, Eylül 23, 2020
Ana Sayfa Haber Xiaomi Satışları Akıllı Telefon Talebi İle Arttı

Xiaomi Satışları Akıllı Telefon Talebi İle Arttı

Hem akıllı telefon talebinin artmasından hem yüksek segment telefonlardaki fiyat artışından dolayı orta segment telefonlara talep oldukça arttı. Xiaomi de ilk çeyrek satışları için pozitif sonuçlar elde etti.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi daha fazla akıllı telefon satışı ve daha yüksek fiyatlı 5G modellerinin satışından da yararlandı. Şirket tahminleri geçerek çarşamba günü ilk çeyrek gelirinde %13.6 artış bildirdi.

Xiaomi, tedarik zincirlerini engelleyen ve genelde akıllı telefon talebini azaltan koronavirüsün etkilerine rağmen satışlarını arttırmayı başardı.

Xiaomi yaptığı ilk çeyrek açıklamasında “Çin bölgesindeki üretimimiz büyük ölçüde yeniden başladı ve akıllı telefona olan talep hızla geri döndü” dedi.

Apple ve Samsung yaptıkları açıklamalarda bu yılın zorlu geçeceği için uyarılarda bulunmuşlardı. Xiaomi‘nin yaptığı açıklama ise bu açıklamaların aksine sonuç verdi.

Xiaomi Satışları Yükselişte

2020 yılının ilk çeyreğinde satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre 6 milyar dolardan 7 milyar dolara yükseldi ve analistlerin beklentilerini 300 milyon dolar aştı.

Bu artışlarda en büyük pay Çin’de piyasaya yeni sürülen 5G telefonların yükselen fiyatlara ulaşması ve yurt dışındaki telefon satışlarının artması oldu.

Xiaomi‘nin karları diğer şirketlere yaptığı yatırımların düşüşünden dolayı yaklaşık üçte bir oranında azaldı.

Akıllı telefon devlerinden sayılabilecek şirket gelirlerini sadece mobil telefon satarak elde etmiyor. Xiaomi, ayrıca çevrimiçi reklamlar ve  diğer tüketici donanım ürünleri satarak da para kazanıyor.

Xiaomi, Huawei ve Çinli Telefon Üreticileri Rekabeti

blank

Xiaomi son birkaç yıldır Çin’de büyük yerli rakibi Huawei ile yoğun bir rekabet ortamına girmişti. Ayrıca Çin’deki yerli akıllı telefon pazarının daralmasından dolayı, Xiaomi ve diğer küçük Çinli rakiplerinin denizaşırı büyümeye odaklanmasına neden oluyor.

Pazar araştırması şirketi olan Canalys yaptığı araştırmada ülkedeki akıllı telefon satışlarında %18’lik bir düşüşle karşılaşıldığını gördü. Ayrıca Xiaomi’nin ilk çeyrekte Çinli tüketicilere sevkiyatlarının, bir önceki yıla göre dörtte birinden fazla düşüş gösterdiğini ortaya koydu.

Xiaomi, Mart ayında yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının sebep olduğu kilitlemeden haftalar sonra satışlarda toparlanma belirtileri gördüğünü söylemişti.

İlginizi Çekebilir:

Android 10 Güncellemesini Alacak Xiaomi ve Redmi Telefonlar Açıklandı

Xiaomi Mi Note 10 Lite Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

Samsung ve Xiaomi En Çok Android Telefon Satan Markalar Oldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi Kendine Kaybolan Medya Özelliği WhatsApp’ın Beta Sürümünde Görüldü

WhatsApp’ın, Android beta sürümünü güncellemesiyle yeni bir özellik açığa çıktı. Söz konusu Whatsapp güncellemesinde, kendi kendine kaybolan medyalar özelliği dikkat çekti. WhatsApp’ın Durum bölümünden...

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Kısa bir süre önce yayınlanan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip...

Çocuklar İçin Eğitici Uygulama: ‘Da Vinci Kids’ Uygulamasının Yeni Sürümü Yayınlandı 

Çocuklar için eğlendirici ve eğitici bir mobil uygulama olan ‘Da Vinci Kids’in yeni sürümü yayınlandı. Uygulamanın; akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla, AppStore ve Google...

Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in Fiyatları Açıklandı! 

Kısa bir süre önce 'Geliştirici Konferansı 2020'de görücüye çıkarılan Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in resmi Türkiye satış fiyatları açıklandı. Huawei Watch GT 2 Pro, ön satışa özel 2 bin...

Giyilebilir Dezenfektan Saat ‘COOL FAST’, 20 TL Bandında Piyasaya Sürülecek

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme...