TikTok, insan kaçakçılığı yapan bir şebekenin reklamına platformda yer verdi. Suriye’den Lübnan’a insan kaçaklığı yapan şebekenin reklamında fiyat listesi de platformda görüldü. 

Popüler kısa video platformu TikTok gündeme yine bazı olaylarla geldi. Dünyada iki milyar indirilme sayısına ulaşan ve 2020 yılında namını iyice artıran şirket geçen hafta gündeme İtalya’da bir kızın hayatını kaybetmesiyle gelmişti. Şimdi ise TikTok, platformda insan kaçakçılığı yapan bir şekebenin reklamına yer vermesiyle eleştirileri üzerine topladı. 

Suriye’den Lübnan’a insan kaçaklığı yapan bir şebekenin TikTok’ta yayınlanan reklamında kaçaklığın fiyat listesi de paylaşıldı. TikTok’taki insan ticareti yapan şebekenin reklamının çıkmasının ardından olaya kısa sürede el atıldı. Bu bağlamda reklam platformdan kaldırılsa da insan kaçakçılığı yapan şebekeye dair tüm bilgiler farklı hesaplar tarafından paylaşılmaya başlandı. Suriye’den Lübnan’a kadar uzanan bu kaçakçılık yapan şebekenin farklı şehirler için farklı fiyatlar belirlediği ortaya çıktı. 

TikTok ’taki insan kaçakçılığı fiyatı şehirden şehre değişiyor

TikTok’ta görülen ve sonrasında hakkında daha fazla bilginin ortaya çıktığı insan kaçakçılığı şebekesinin platformdaki reklamında insan hayatları için istediği miktarlar da dikkat çekti. Bu noktada şehirden şehre değişen kaçakçılık fiyatlarında Şam’dan Humus’a pek çok şehirde fiyatlar değişiyor. 

Suriye’nin 10 senedir yaşadığı iç savaş sebebiyle milyonlarca vatandaş evlerinden ayrılıp hayatlarını farklı ülkelerde savaştan kaçmaya çalışarak geçiriyor. Ancak istedikleri ülkeye mülteci olarak gidemeyen pek çok kişi maddi imkansızlıklardan dolayı da insan kaçakçılığı yapan şebekelerden yardım diliyor. Daha önce de gündeme pek çok kez gelen bu olayın TikTok’ta görülmesi ise dehşet verici olarak tanımlanabilir. TikTok’ta böyle bir şebekenin reklamının çıkmasındaki amaç ise, farklı şehirlerden alınan insanları Lübnan’a ulaştırmak. Bu bağlamda şebeke en son ise Suriyelilerin lüks olarak nitelendirilebilecek arabalarla istediği yere ulaştırıldığını gösteren bir videoda paylaştı. Şebekenin fiyatlandırma listesi ise: Dera şehrinden gidecekler 2 bin 858 TL, Şam’dan 1429 TL, Humus’tan 1072 TL, Afrin’den ise 5 bin 717 TL talep ediliyor.

İlginizi Çekebilir:

10 Yaşındaki Bir Çocuğun Ölümü TikTok’u İtalya’da Yasaklattı

Instagram CEO’su Adam Mosseri, TikTok ile İlgili Açıklama Yaptı! 

TikTok, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

Instagram şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır? | Instagram Şifremi Unuttum!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz