İlk iPhone
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce ‘12’ serisiyle dönen ‘iPhone’ akıllı telefon ailesinin ilk modeli, 14 sene önce bugün Apple tarafından tanıtıldı. ‘iPhone Original 2G’ olarak da bilinen cihaz, 9 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen bir tanıtım etkinliğinde şirketin eski CEO’su Steve Jobs tarafından görücüye çıkarılmıştı.  

Kısa bir süre önce düzenlenen ‘Hi Speed’ etkinliğinde ‘12’ serisiyle dönüş yapan iPhone akıllı telefon ailesinin ilk modeli, 14 sene önce bugün Apple tarafından tanıtıldı. ‘iPhone Original 2G’ olarak da bilinen ve ailenin ilk telefonu olan birinci nesiliPhone, 9 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen bir tanıtım etkinliğinde şirketin kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs tarafından “Bir şey daha! (One more thing!)” anonsuyla görücüye çıkarıldı. Söz konusu anons, daha sonra Apple tarihinde de ikonik bir hale geldi. ABD merkezli teknoloji devi, son olarak 2020 yılı sonunda ‘M1’ işlemcili ‘MacBook’ modelini tanıttığı etkinliğe de ‘One More Thing’ adını verdi.  

Tanıtılmasından yaklaşık 5.5 ay sonra 29 Haziran 2007 tarihinde satışa çıkan ‘iPhone Original 2G’, çoklu dokunma desteği olan 3.5 inç büyüklüğünde cam bir ekranla kullanıcı beğenisine sunulmuştu. 2G teknolojisini kullanan cihaz, aynı zamanda dünyanın tuş takımı olmadan dokunmatik ekran teknolojisini kullanan ilk telefonu olma niteliği taşıyordu. Cihazın 4 GB’lık versiyonu 499 dolar, 8 GB’lık versiyonu ise 599 dolardan satışa çıkmıştı. 11.6 milimetre kalınlığındaki ve 135 gram ağırlığındaki telefonun kasasında, 5 adet tuş bulunuyordu. Cihaz ayrıca, krom kaplama metal bir çerçeveye sahipti. 

İlk ‘iPhone’ modelinin satış adedi, 6 milyonun üzerinde bir sayıya ulaşmıştı

İlk iPhone Satış Adedi

Diğer yandan; ilk ‘iPhone modelinin satış adedi, 6 milyonun üzerinde bir sayıya ulaşmıştı. ‘iPhone Original’ olarak adlandırılan cihazı; 2021 yılına kadar sırasıyla iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS MaxiPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro MaxiPhone SE 2020, iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max takip etti. Bugüne kadar en çok satan ‘iPhone’ modeli ise ‘iPhone 11’ oldu. 

iPhone 1, iPhone 2, iPhone 2S, iPhone 3, iPhone 1S, iPhone 2G ve iPhone 10 ise hiçbir zaman gelmedi. Şirket; ‘2G’ teknolojisiyle çıkış yapan ‘iPhone’ ailesini, ‘Hi Speed’ etkinliğiyle birlikte günümüzde ‘5G’ teknolojisine kadar taşımış oldu. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

iPhone 12 Pro Max, İlk Kez Canlı Olarak Görüntülendi 

İlk nesilden bugüne iPhone’nun 13 yıllık yolculuğu

iPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max Kutu Açılımı & İlk Bakış (Video)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz