Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijitalYeni Normal Sürecinde, ‘Teknoloji’ Alışkanlıklarımız Ne Yönde Değişecek?  

Yeni Normal Sürecinde, ‘Teknoloji’ Alışkanlıklarımız Ne Yönde Değişecek?  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, birçok sektörü etkisi altına aldığı gibi ‘Teknoloji’ dünyasında da köklü değişimlere neden oldu. ThinkWithGoogle’ yazarı Ege DemirtaşGoogle’ın ‘Human Truths’ ekibi tarafından gerçekleştirilen ve pandeminin, 5 ana sektöre etkilerini ortaya koyan bir araştırmaya dikkat çekti. Araştırma; yeni normal sürecinde, teknoloji ve dijital dünyanın tek ve gerçek yaşam çizgisi olmaya başladığını gösterdi.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, birçok sektörü etkisi altına aldığı gibi ‘Teknoloji’ dünyasında da köklü değişimlere neden oldu. ‘ThinkWithGoogle’ yazarı Ege Demirtaş, Google’ın ‘Human Truths’ ekibi tarafından gerçekleştirilen ve pandeminin, 5 ana sektör üzerindeki etkilerini ortaya koyan bir araştırmaya dikkat çekti. Araştırma, yeni normal süreci sonrası ‘Teknoloji’ alışkanlıklarımızın ne yönde değişeceğine de ışık tuttu.  

Aktarılan detaylara göre; Google’ın süreç başından beri takipçisi olduğu mobilite ve arama verileri, tüketicilerin karar verme sürecinin temelini oluşturan iki temel değişime işaret etti. Bunlardan birincisi, tüketicilerin fiziksel mekanlara olan sahipliğinin azalması ve dış mekandan iç mekana doğru artan yönelim oldu. Diğerinin ise kullanıcıların, sağlık endişelerini biraz daha kontrol altına almaya başlamış olması olduğu ifade edildi.  

Yeni normal sürecinde; teknoloji ve dijital dünya, tek ve gerçek yaşam çizgisi olmaya başladı. Teknolojik araçlar; kullanıcıların eğitim görmelerini, işlerini yapmasını, sevdikleriyle bağlantı kurmasını, yemek almalarını sağlayan ve hayatın ilerlemesine yardımcı olan bir araç haline geldi. Eskiden her şeyi yapabilen ve onları dünyadan koparıp dikkatlerini dağıtan tek bir mega cihaza ihtiyaç duyan tüketicilerin, artık sınırlarını geri kazanmalarına yardımcı olan birden fazla cihazı tercih ettiği belirtildi. Bu nedenle kullanıcıların; artık herhangi bir cihaza değil, kendileri için ‘en iyi’ cihaza ihtiyaç duymaya başladıkları görüldü.  

Otomobil, pandemi öncesi özgürlüğü hatırlatan bir meta haline geldi

Otomobil Pandemi

Diğer yandan; pandemi öncesi maddi ve manevi bir külfet olarak görülen otomobil de toplu taşımanın güvende hissettirmediği yeni normalde, yüksek talep görmeye başladı. Otomobillerin, mobil evler ve COVID-19 öncesi özgürlüğü hatırlatan bir meta haline geldiği ifade edildi. Google aramalarında da kullanıcıların; pandemi başından bu yana dünyanın birçok ülkesinde arabalı restoran ve sinema gibi deneyimler aramaya devam ettiği belirtildi.  

Bununla birlikte; tüketicilerin yüzde 40’ının, önümüzdeki 6-12 ay içerisinde toplu taşımadan kaçınmaya devam edeceğini söylediği dile getirildi. Arabası olan insanlar ayrıca, olmayanlara göre çok daha yüksek düzeyde mutluluk bildirdi. Dışarıdan gelen yemeğin hijyeninden emin olamama hissi de ‘Yeme-İçme’ sektörü üzerindeki etkisini gösterdi. Paylaşılan detaylara göre; yemek pişirmek, tüm hane halkının katıldığı bir etkinlik ve sağlığımızı kontrol etmemizi sağlayan bir güvence haline geldi.  

Tüketicilerin yüzde 41’i, eskiye göre dışarıdan daha az yemek söyleyeceğini beyan etti. Bununla birliktetencere ve fırın gibi mutfak gereçlerine yönelik arama ilgisi ve yatırım da artış gösterdi.  

‘Sağlık’ sektörü de yeni normal sürecinde yaşanan değişimlerden nasibini aldı

Yeni Normal Sağlık

COVID-19 sonrası ‘Yeni Normal’ sürecinde; tüketicilerin yüzde 44’ü, kişisel güzellik ve bakım ritüellerinin değiştiğini ifade etti. Fiziksel görünüşe yapılan yatırımlar, yerini içsel dünyaya yönelik ritüel ve bakım pratiklerine bıraktı. Hem evde hem de dışarıdaki güzellik dengesini ve anlayışını yakalayan markaların, tüketicilerin gönlünü kazanacağı ifade edildi.  

Benzer şekilde, ‘Sağlık’ sektörü de yeni normal sürecinde yaşanan değişimlerden nasibini aldı. COVID-19 öncesi kişisel ve özel bir konu olan sağlık, ortak bir kamu sorunu haline geldi ve pek çokları için neredeyse bir gurur meselesi oldu. İnsanların yüzde 49’u, eskiye göre sağlıklarına daha uzun vadeli odaklandıklarını söyledi. Bu bakış açısı nedeniyle kişilerin; artık sadece problem olduğunda tedavi aramakla kalmayacağı, aynı zamanda daha kapsayıcı ve proaktif bir ‘iyi olma’ bakış açısı kazanacağı belirtildi. Google arama verileri de C Vitamini, çinko ve zencefil gibi bağışıklık güçlendiricilere yönelik aramalarda sürekli bir yükseliş görüldüğüne işaret etti.  

Kaynak: thinkwithgoogle.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İstegelsin Uygulamasının Yeni Normal Verileri Açıklandı! 

Enerjisa, Dünyada İlk Kez Elektrik Kaçağını Haber Veren Bir Akıllı Direk Teknolojisi Geliştirdi

‘eSIM’ Teknolojisi, Yakında Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuluyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR