Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa Haber COVID-19 Salgınıyla Mücadelede Elektronik Bileklik Dönemi Başladı!

COVID-19 Salgınıyla Mücadelede Elektronik Bileklik Dönemi Başladı!

COVID-19 salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında, elektronik bileklik uygulaması resmen başlatıldı. Pilot şehir olarak Kırıkkale’de başlatılan ve sosyal izolasyon kontrolü yapılmasını mümkün kılan elektronik bilekliği çıkarmanın cezasının ise 3 bin 150 lira olduğu ifade edildi. 

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, kısa bir süre önce koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında elektronik bileklik kullanımı için gerekli çalışmaların tamamlandığını açıklamıştı. Bu kapsamda, karantinada olan kişilere elektronik bileklik takılacağı ve sağlık verilerini takip ederek karantina kurallarını ihlal edip etmediklerinin anlaşılacağı ifade edilmişti. Bilekliklerin, bilekten çıkarıldığında veya karantina bölgesi terk edildiğinde, filyasyon ekiplerine uyarı göndereceğinin de altı çizilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; COVID-19 salgınıyla mücadelede, elektronik bileklik dönemi pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale’de resmen başlatıldı. Tedavi ve takip süreci devam eden koronavirüs hastalarına takılacak olan bilekliğin, İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki filyasyon ekipleri veya Valilik’ten gelen denetim ekipleri tarafından takılacağı belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; filyasyon ekipleri ve denetim ekipleri artık, karantinaya alınan kişilere elektronik bileklik götürmeye başlayacak. Daha sonra bileklikler, dijital ortamda ‘HES (Hayat Eve Sığar)’ uygulaması ile eşleştirilecek. Bu sayede, karantinada bulunan kişilerin sağlık verileri takip edilebilecek. Bileklik ayrıca; bilekten çıkarıldığında veya karantina bölgesi terk edildiğinde, filyasyon ekiplerine uyarı gönderecek. Böylece, karantinadaki kişilerin karantina kurallarını ihlal edip etmediği de anlaşılabilecek. Bileklikler, kullanıcıların anlık ateş ölçümünün yapılmasını da mümkün hale getirecek.   

Koronavirüs hastaları ve temaslılar için elektronik bilekliği çıkarmanın cezası 3 bin 150 TL! 

Koronavirüs Elektronik Bilekliği Çıkarmanın Cezası

Diğer yandan; bileklik takan hastalar veya koronavirüs temaslı kişiler, bilekliği çıkaramayacak ve elektronik bilekliği çıkarmanın cezası, maddi olacak. Bilekliğin çıkarılması durumunda, karantina kurallarının ihlal edildiği ve kamu sağlığının tehlike atıldığı gerekçesiyle ilgili kişiye 3 bin 150 lira para cezası uygulanacak. Bilekliği yanlışlıkla kopan, yırtılan veya hasar gören kişilerin, yaptırım ile karşılaşmamak için durumu en hızlı şekilde filyasyon ekipleri veya denetim ekiplerine bildirmesi gerekecek. Bileklikle evde izolasyon kurallarını ihlal eden kişilere de para cezası verilecek. Bilekliğin kullanılamaz hale gelmesi durumunda ise ‘Türk Ceza Kanunu’nun 152. maddesi kapsamında kamu malına zarar vermekten cezai işlem başlatılacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışmaları Kapsamında Elektronik Bileklik Uygulaması Başlatılıyor

Koronavirüs Testi Pozitif Çıkanlara Elektronik Bileklik Takılacak

Koronavirüs, Akıllı Telefon Üzerinde 28 Gün Boyunca Yaşayabiliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR