YouTube Sesli Reklamlar

YouTube, kısıtlı bir kullanıcı kitlesinde test etmeye başladığı sesli reklamlar aracılığıyla sesli içeriklerde gelir modelini genişletmeyi hedefliyor. Özelliğin yaygın kullanıma açılmasıyla birlikte; YouTube’daki ‘podcast’ yayınları ve müziklerde, Spotify’ın ücretsiz sürümüne benzer şekilde sesli reklamlar çıkmaya başlayacağı ifade ediliyor.  

YouTube, kısıtlı bir kullanıcı kitlesinde test etmeye başladığı sesli reklamlar aracılığıyla sesli içeriklerde gelir modelini genişletmeyi hedefliyor. Özelliğin yaygın kullanıma sunulması ile birlikte; YouTube’daki ‘podcast’ yayınları ve müziklerde, Spotify’ın ücretsiz sürümüne benzer şekilde sesli reklamlar çıkmaya başlayacağı ifade ediliyor. Sosyal medya devi; sesli reklamlar özelliğini, erişimi verimli bir biçimde genişletmek ve marka bilinirliğini artırmak amacıyla geliştirdiğine işaret ediyor.  

Aktarılan detaylara göre; özellik YouTube bünyesine tüm kullanıcılara açık bir biçimde eklendikten sonra platform, kullanıcılara görüntülü reklamlar yanında sesli reklamlar da göstermeye başlayacak. Söz konusu reklamlar, ağırlıklı olarak ‘podcast’ yayını ve müzik gibi sesli içerikleri hedefleyecek. Sesli reklamların uzunluğu, yaklaşık 15 saniye olacak. YouTube’un bir video platformu olması dolayısıyla; platformdaki sesli reklamlara, görseller ve küçük animasyonlar da eşlik edecek. 

YouTube ‘Sesli Reklam’ özelliği, test aşamasında marka bilinirliğini yüzde 75 oranında artırdı 

YouTube Sesli Reklam Özelliği

YouTube’un reklam yetkililerinden Melissa Hsieh Nikolic de kısa bir süre önce sesli reklamlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Şirketlerin sesli bir reklam hazırlarken başrolün ses olduğunu unutmaması gerektiğini belirten Nikolic, reklamdaki mesajın anlaşılır bir dille ve dikkat çekici bir ses ile iletilmesinin doğru olacağının altını çizdi. Nikolic ayrıca, kullanıcıların gözlerini kapattıklarında reklamın ne hakkında olduğunu net bir şekilde anlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Paylaşılan diğer bilgilere göre; sesli reklamların ilk denemelerinde kullanıcılar, yüzde 14 oranında reklamı daha fazla hatırladı ve yüzde 2 oranında daha fazla markayı tercih etti. Bununla birlikte; söz konusu reklamların, marka bilinirliğini yüzde 75 oranında artırdığına işaret edildi. YouTube ‘Sesli Reklam’ özelliği için yaygın kullanım aşamasına kısa bir süre içerisinde geçileceğinin de altı çizildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, 2010 Yılından Bu Yana İlk Kez ‘Rewind’ Videosu Yayınlamayacağını Açıkladı

YouTube Music, Hikayede Şarkı Paylaşma Özelliğini Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor 

Facebook’tan YouTube’a Karşı Reklam Hamlesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz