Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Dijital Facebook’tan YouTube’a Karşı Reklam Hamlesi

Facebook’tan YouTube’a Karşı Reklam Hamlesi

Facebook, yeni bir özelliğini açıkladı. Şirket bugün yaptığı açıklamayla yayın içi reklamları Türkiye’de hizmete sunduğunu duyurdu. Facebook ’un yayın içi reklamlar özelliği ile birlikte artık Türkiye’deki video içeriği yayıncıları ve üreticileri videolarından para kazanabilecek. Yayıncılar ya da içerik üreticileri, videolarının öncesinde, sonrasında ya da video sırasında reklam ekleyebilecek ve para kazanacak.

Dünyada aktif iki milyar kullanıcısı bulunan popüler sosyal medya platformu Facebook, video içeriği üreten kişileri memnun edecek yeni bir özelliği Türkiye’de kullanıma açtığını duyurdu. Facebook ’un yayın içi reklamlar özelliği sayesinde artık video yayıncıları ya da üreticileri videolarına reklam entegre edebilecek. Video içeriği üreticileri ve yayıncıları için sunulan özellik, içerik üreticilerine yeni bir gelir kapısı olacak. Yayıncılar ya da içerik üreticileri videolarına eklemek istedikleri reklamları İçerik Stüdyosu bölümünden yönetebilecek. Şirketin yeni özelliği Facebook sayfalarındaki tüm videolar için kullanılabilecek. 

Facebook Medya Ortaklıkları Yöneticisi Eren Sağır, özellikle pandemi döneminde birçok insanın Facebook platformlarındaki video içerikler aracılığıyla bağlantı kurabildiğini ve topluluk hissini yaşayabildiğini dile getirdi. Sağır şöyle konuştu: “Video, Facebook’taki en popüler içeriklerin başında geliyor. Türkiye’deki profesyonel yayıncıların, dizileriyle dünyada ün kazanmış yapımcıların, habercilerin, spor kulüplerinin, içerik üreticilerinin ve milyonlarca kullanıcımızın da en ilgi çekici videolarını paylaşmak için Facebook’a geldiğini görüyoruz. Bu durum bize video gelir dağılımı programımızı Türkiye’ye de getirmemiz için ilham verdi. Facebook videolarının, Türkiye’deki tüm video içerik üreticileri için yeni bir gelir elde etme fırsatı yaratacak olmasından ötürü çok heyecanlıyız.”

Facebook yayın içi reklamlar özelliği ile YouTube’a karşı atak yaptı

Facebook’un Türkiye’deki yayıncı ve video üreticileri için getirdiği yeni özellik akıllara YouTube’u getirdi. Şirketin yeni hamlesi halihazırda YouTube’un yayıncıları için sunduğu video öncesi, içi ve sonrasındaki reklam özelliğiyle oldukça benziyor. Facebook’un yayıncılar ve video içeriği üreticileri için kullanıma sunduğu yeni özellik şirketin YouTube ile aralarında bulunan rekabeti artıracağa benziyor. Platformda genç kullanıcı oranını artırmaya yönelik çalışmalar yapan Facebook, bu bağlamda daha önce pek çok yeni adım atarak daha fazla yayıncıyı bünyesine katmıştı. Şirketin yeni özelliği ile Facebook video içerik platformu olma yolunda önemli bir adım atmış oldu. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Bulut Tabanlı Oyuncu Servisini Test Ediyor

YouTube Music, YouTube’da Beğenilen Videoları Gizleme Özelliği Getirdi

Tekno Safari Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR