NASA, İsmini Mars’a Gönder kampanyasına kayıtlı 11 milyon ismin ve “Uzay Aracına İsim Ver” kampanyasındaki 155 finalistin makalelerinin bulunduğu silikon çipleri bu yılın Temmuz ayında Mars’a gönderilmesi planlanan uzay aracı “Perseverance”a yerleştirdi. Aracın, Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine iniş yapmış olması bekleniyor.

NASA, bir süre önce dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok insanın “Perseverance” adlı uzay aracıyla isimlerini Mars’a gönderebileceği bir kampanya düzenlemişti. Bu süreçte yaklaşık 11 milyon insan, adını kampanyaya kaydetmiş ve bu isimler, elektron ışını aracılığıyla tırnak boyutundaki 3 adet silikon çipin üzerine basılmıştı. Uzay ajansı bununla birlikte, çiplere “Uzay Aracına İsim Ver” kampanyasındaki 155 finalistin makalelerini de aktarmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından NASA, İsmini Mars’a Gönder kampanyasına kayıtlı isimlerin bulunduğu çipleri alüminyum bir plakaya iliştirildiğini duyurdu.

Aktarılan detaylara göre çiplerin iliştirildiği plaka, 16 Mart tarihinde Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan ve kızıl gezegene gönderilecek olan “Perseverance isimli uzay aracına yerleştirildi. Diğer yandan NASA, konuyla ilgili açıklamalarında Coronavirüs ile ilgili gelişmelerin aracın fırlatılma tarihlerinde bir değişikliğe sebep olmayacağına da işaret etti.  

nasa-ismini-marsa-gonder

Mars’a gönderilecek araç, yaklaşık 1 ton ağırlığında

Söz konusu aracın, yaklaşık 1 ton ağırlığında oldukça geniş bir uzay aracı olduğu biliniyor. NASA, aracı bu yılın Temmuz ayında Mars’a göndermeyi planlıyor. Bununla birlikte “Perseverance”ın, 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’taki Jezero kraterine iniş yapmış olması bekleniyor.

Paylaşılan diğer bilgilere göre araç, kızıl gezegendeki iklimi ve jeolojik yapıyı tespit etmek için çalışırken Mars‘ta geçmişte potansiyel olarak var olmuş olan mikrobik yapıların yaşam belirtilerini de araştıracak. Ayrıca “Perseverance” ile NASA, Mars’ın yüzeyinden ileride Dünya’ya geri getirilmek üzere örnekler de toplayacak. Söz konusu örnekler; bilim adamlarının, insanlığın kızıl gezegendeki keşifleri ile ilgili bir çalışma zemini oluşturmasına da yardımcı olacak.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

NASA Venüs’e göndereceği aracı için yarışma düzenliyor

NASA, Ay’a ve Mars’a gidecek yeni astronotlar arıyor!

NASA, Ay’da kullanılacak uzay aracı için şirketlerden destek istedi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz