NASA bu yıl Hubble Uzay Teleskobu’nun 30. yıl dönümü için yeni bir servisi erişime açtı. Kullanıcılar, doğum aylarını ve günlerini girerek, doğdukları gün çekilen uzay fotoğraflarına erişebiliyor

NASA’nın 1990 yılından beri aktif olarak kullandığı Hubble Uzay Teleskobu bu sefer farklı bir konu ile gündeme geldi. Uzay fotoğraflarını çekerek veritabanında tutan Hubble, 30. yıl dönümü sebebiyle, internet kullanıcılarının erişimine açıldı. Doğum günü ve ay bilgilerini sisteme giren kullanıcılar, doğum günlerinde çekilen uzay fotoğraflarını görüntüleyebiliyor. Kullanıcıların doğum günlerinde uzayın nasıl olduğunu görmelerine imkan tanıyan servis nasıl kullanılır ve nereden ulaşılır, cevabı yazımızda.

Hubble Uzay Teleskobu ile doğum günü uzay fotoğraflarına nasıl bakılır?

Kullanıcıların doğum günlerinde çekilmiş uzay fotoğraflarına erişebilmesi için öncelikli olarak sayfanın altında yer alan linke tıklaması gerekiyor.

Daha sonra ekranda yer alan ‘’Select Month’’ alanına doğdukları ayı yazan kullanıcıların yine ‘’Select Date’’ yazan alana ise doğdukları günü yazmaları gerek. Her iki kısımda doldurulduktan sonra aşağı tarafta bulunan ‘’Submit’’ butonuna tıkladıktan sonra ekrana, girilen tarihte çekilen uzay görüntüsü çıkıyor.

Kullanıcıların doğdukları günde çekilen uzay fotoğraflarını indirebilmek için ise ekranda yer alan ‘’See Full Image’’ butonuna tıklaması gerek. Büyük bir ekranda açılan görüntü buradan cihazlara kaydedilebiliyor. 

NASA HUBBLE UZAY TELESKOBU İÇİN TIKLAYINIZ.

Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

Hubble Uzay Teleskobu (HUT), 1990 yılının Nisan ayında STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngeye taşınan ilk uzay teleskobudur. İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan uzay teleskobu, ilk olmasına rağmen, en büyük teleskoplardan birisidir. Önemli bir araştırma aracı olmasının yanı sıra astronomi için de etkili bir halkla ilişkiler unsuru olarak anılmaktadır. 

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortak çalışması olan HUT, Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA’nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

HUT, Dünya atmosferinin dışında yer alması sayesinde, yeryüzünde bulunan teleskoplara oranla daha fazla avantaja sahiptir. Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ve havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği gibi) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanı sıra, Ozon tabakası tarafından tutulan mor ötesi ışığın gözlemlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. 

1990 yılında uzaya fırlatılan teleskop daha sonra Astronomi tarihinin en önemli unsuru haline gelmiştir. Astrofizik alanındaki problemlere çözüm bulmakta büyük yararlar sağlayan HUT, bugüne dek en kesin şekilde hesaplanan evrenin genişleme oranı gibi astrofizik alanında birçok çığır açıcı veriler elde etmiştir. 

Uzayda kök hücrelerden, organ üretilecek!

Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde uzayda marul yetiştirildi

KARANTİNA GÜNLERİ, EVDE CANI SIKILANLAR, TUVALET KAĞIDI SEKTİRME- DigiToll #8 #EVDEKAL

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz