Cumhurbaşkanı kararıyla yurt dışından getirilen 400’den fazla ürüne yüzde 20’ye kadar ek gümrük vergisi getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, ek vergiler 30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 20, sonrasında ise yüzde 10’a kadar uygulanacak.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan karar göre koronavirüs salgını sebebiyle zor süreçler geçiren sanayi sektörü kuruluşları ve firmaları için yurtdışından ithal edilen ürünlere,  ek gümrük vergisi getirildi. Otomotiv sanayiinde kullanılan yedek parçalar ve bazı tüketici ürünlerini de içeren 400’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını Türkiye’yi de büyük ölçüde etkiledi. Yerli sanayinin korunması ve sanayi sektörü kuruluşları ile firmalardan gelen talepler göz önüne alındı. Bu sebeple ithal edilen 400’den fazla ürüne ek gümrük vergisi uygulanması kararı verildi. 

Yayımlanan yeni karara göre; tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20, 30 Eylül sonrası ise yüzde 10’a kadar  ilave gümrük vergisi uygulanacak.

İthalat rejimi kararına göre ayrıca, güneş panellerinde kullanılması sebebiyle ithal edilen yansıtıcı filmlerde de ilave gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararı verildi. Bunun yanı sıra plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen plastik plakalar için de ilave gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. 

Ticaret Bakanlığı, yayımlanan kararda bulunan konulara ilişkin tebliğ çıkarabilecek. Bunun yanı sıra özel ve zorunlu olan durumları inceleyip buna uygun sonuçlar da verebilecek.

İlginizi Çekebilir:

800’den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi

200 Doların Altındaki Cep Telefonları Vergisini Devlet Belirleyecek!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz