nasa-uzay-madenciligi-psyche-teknosafari-min

NASA, gelecek yıl başlaması beklenen uzay madenciliği hakkında bazı bilgiler paylaştı. Paylaşılanlara göre NASA, 10 bin katrilyon dolarlık asteroit parçasını ziyaret edecek.

NASA, dün itibari ile dünyanın en gelişmiş teleskobunu uzaya göndermeyi başarı ile tamamladı. Bununla birlikte ajans, çalışmalarını hızlandırarak devam ediyor. Şimdi ise Mars ve Jüpiter arasında bulunan bir asteroit olan Psyche üzerinde iniş planlanıyor.

Yapılan araştırmalara göre, Mars ile Jüpiter arasında dönen asteroit, 10 bin katrilyon dolar gibi bir değere sahip. Bu miktar, tüm dünya ekonomisinin toplamından daha fazla anlamına geliyor. Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen görüntüler, büyük bir umut vadediyor.

nasa-psyche-uzay-teknosafari

Psyche uzay aracı, 2022 Ağustos döneminde fırlatılacak. Araç, yine aynı isimli asteroiti ziyaret edecek. Asteroit üzerinde bulunan maddeleri analiz ederek, NASA araştırmacılarına raporlayacak. Araştırmacılar, Psyche asteroitinin, eski bir gezegenin çekirdeği olabileceğini düşünüyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi Psyche Misyonu Baş Araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton, konu hakkında şu şekilde konuştu:

“Bir metal çekirdeğin parçası olduğu ortaya çıkarsa, güneş sistemimizdeki ilk nesil erken çekirdeklerin bir parçası olacaktır. Ama gerçekten bilmiyoruz ve oraya varana kadar kesin olarak hiçbir şey bilemeyeceğiz. Gezegenleri oluşturan malzeme hakkında temel sorular sormak istedik. Sorularla doluyuz ve çok fazla cevap yok. Dolayısıyla bu, gerçek bir keşif olacak.”

Asteroit hakkında daha fazla bilgi alınabilmesi için uzay aracı, manyetik alanları ölçecek bir mayetometre ve asteroit içerisindeki materyalleri analiz etmek için spektrometreler bulunduracak. Aracın fırlatıldıktan sonra asteroite varması birkaç yıl sürecek.

NASA, Psyche uzay aracının 2025’in sonlarında asteroide ulaşmasını bekliyor.

İlginizi Çekebilir:

Xbox belgeseli yayınlandı: Power On: The Story of Xbox

2021 yılının en kötü 10 filmi listelendi

Epic Games, 200 TL değerindeki oyunu ücretsiz veriyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz