Oyuncuların merakla bekledikleri yeni oyun konsolları Xbox Series X ve PlayStation 5 için en çok konuşulan olaylardan biri geriye dönük uyumlu olmalarıydı. Oyun stüdyosu Ubisoft’un CEO’SU Yves Guillemot yeni gelecek konsolların, neredeyse tüm eski oyunları destekleyeceğini söyledi. 

Oyuncular tarafından sevilen Assassin’s CreedTom Clancy’s gibi oyun serilerinin geliştiricisi olan Ubisoft’un CEO’su yeni çıkacak konsolların geriye dönük uyumluluk özelliği konusunda iddialı açıklamalarda bulundu. Xbox Series X ve PlayStation 5’in teknik özellik noktasında gelişmiş olmalarının yanı sıra oyuncular tarafından en çok merak edilen şey ‘geriye dönük uyumluluk‘ özelliğiydi. Daha öne Xbox tarafından sağlanan geriye dönük uyumluluk özelliğini SonyPlayStation 5’te ilk defa deneyecek. Sony yeni konsolunu tanıtmış olsa bile geriye dönük uyumluluk özelliği hakkında detaylı bir bilgi vermediğinden oyuncular teknik özelliklerden daha çok geriye dönük uyumluluk konusunu konuşmaya başlamıştı.  

Geriye dönük uyumluluk sayesinde eski nesil konsollara gelen oyunları oynayabilecek olan oyuncular özellikle PlayStation 5 tarafında söz konusu özelliğin detaylarını beklerken, Fransa merkezli oyun stüdyosu Ubisoft’un CEO’su Yves Guillemot yeni gelecek konsollar için “Bu konsollar önceki konsolların neredeyse tüm oyunlarını çalıştıracak. Bu, sektörde yeni bir şey olacak. Böylece eski nesil oyunlar da önümüzdeki yıllarda varlıklarını sürdürmeye devam edecek. Bu da piyasanın daha da büyümesini sağlayacak” ifadelerini kullandı. Ayrıca Guillemot, yeni konsolların oyun pazarına getirecekleri kaliteden oyuncuların etkileneceğini söyledi.

PlayStation 5 ve XBox Series X’in 2020 yılının son aylarında çıkması bekleniyor ama net bir tarih ya da fiyat bilgisi verilmiş durumda değil. 

Microsoft, yeni nesil konsolu Xbox Series X’i duyurdu

Sony, Playstation 5’e ait bazı detayları açıkladı