Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon’a patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Verizon, söz konusu dava dosyasında 12 adet patenti izinsiz biçimde kullanmakla suçlanıyor. 

HuaweiAmerikan telekomünikasyon şirketi Verizon’a patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava açtığını duyurdu. Paylaşılan detaylara göre, Teksas’taki Doğu ve Batı bölge mahkemelerinde dosyalanan dava, dünyaca ünlü haberleşme şirketinHuawei’e ait 12 adet patenti izinsiz biçimde kullandığı gerekçesiyle açıldı. Söz konusu patentlerin ağ teknolojisi ile ilgili olduğu bildirildi. Davada adı geçen iletişim teknolojilerinin hiçbiri 5G teknolojisiyle ilgili olmasa da konuyu yakından takip eden ve ismini vermek istemeyen bir kişi patentlerde bahsedilen teknolojilerin, ağ işlevselliği açısından çok önemli teknolojiler olduğunu belirtti. 

Huawei’in baş hukuk görevlisi Song Liuping, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Verizon’ın ürün ve hizmetlerinin Çinli teknoloji devinin uzun yıllardır araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaptığı patentli teknolojilerinden yararlanmış olduğunu ifade etti. Yıllardır pek çok şirketle patent çalışmalarını ve lisans sözleşmelerini başarılı bir şekilde müzakere ettiklerini de sözlerine ekleyen Liuping, davaya ilişkin olarak “Ne yazık ki hiçbir anlaşmaya varılamadığı için yasal bir çözüm aramaktan başka çaremiz kalmadı” ifadelerini kullandı.  

huawei sues verizon ile ilgili görsel sonucu

Aktarılan detaylara göre, ikili arasındaki anlaşmazlık geçen yıla dayanıyordu. 2019’un Haziran ayında Huawei, 200’den fazla patent için Verizon’dan ödeme talebinde bulunmuştu. “The New York Times” o dönem konuyla ilgili yaptığı haberde, talep edilen lisans ücretlerinin 1 milyar dolardan fazla olabileceğine işaret etmişti.  

Huawei’in talep edeceği miktarın yüz milyonlarca doları bulabileceği düşünülüyor

Davaya ilişkin bilgi akışı sağlayan ve ismini vermek istemeyen şahıs, Çinli teknoloji devinin belirli bir total ücret talebinde bulunmadığını, çünkü tahminde bulunmak için Verizon’ın daha fazla veri paylaşması gerektiğini belirtti. Huawei’in talep edeceği miktarın yüz milyonlarca doları bulabileceğini söyleyen şahıs, Çinli teknoloji devinin Verizon’ın patentleri kullandığına dair güçlü kanıtları olduğu ve mahkemelerin bir dava dosyasında daha küçük sayılarla uğraşmayı tercih ettiğini bildikleri için Huawei’in daha çok, bu 12 patent lisansına odaklandığını da sözlerine ekledi.  

Verizon ise konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.  

Huawei, üzerindeki suçlamalardan kurtulmak için başvuruda bulundu

İngiltere, Huawei’in 5G çalışmalarına izin verdi

Huawei, corona virüsü için 5G baz istasyonları kurmaya başladı