Cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde cayma hakkı konusunda düzenleme yapıldı. Tüketiciler, artık satın aldıktan sonra keyfi olarak ürün iade talebinde bulunamayacak.

Resmî Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yeni yönetmelikte, pek çok tüketiciyi üzecek bir maddeye yer aldı. Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ürünlerin iadesinde kargo ücreti ve cayma hakkı konularında düzenlemeler yapıldı.

Yeni yönetmeliğe göre artık tüketiciler, artık iade kargoların ücretini kendisi karşılamak zorunda kalacak. Buna ek olarak, artık satın alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi teknolojik ürünlerde cayma hakkından yararlanılamayacak.

İade Edilen Kargoların Ücreti Tüketici Tarafından Ödenecek!

Yönetmelikte düzenlenen 11. maddeye göre, bundan sonra iade talebinde bulunan tüketicilerin, kargo ücretini kendi cebinden karşılamasına karar verildi. O kadar yönetmelikte şu şekilde yer aldı:

MADDE 11- Aynı Yönetmeliğin 13’üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “on” ibaresinden sonra gelmek üzere “dört” ibaresi ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.”

Cayma Hakkı Kaldırıldı: Artık Keyfi İade Yapılamayacak!

Yönetmelikte düzenlenen maddelerden bir diğeri ise şu şekilde:

MADDE 13- Aynı Yönetmeliğin 15’inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ı) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeler.

i) Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler.

j) Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler.

k) Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler.”

Bu madde uyarınca, tüketiciler bundan sonra kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayarlar ve canlı müzayedede açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmelerde cayma hakkından faydalanamayacak. Ancak ürünlerde herhangi bir sorun bulunması halinde iade işlemleri her zamanki gibi gerçekleştirilebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz