Akıllı Telefonlarda Konferans Nasıl Yapılır

Tek seferde birden fazla kişiyle iletişim kurmamızı sağlayan konferans görüşme özelliği sayesinde önemli toplantıları telefon aracılığıyla yapmak mümkün hale geldi. Günümüzde konferans özelliği sadece toplantı için değil, eğlence amaçlı da kullanılıyor. Peki, akıllı telefonlarda konferans görüşmesi nasıl yapılır , neler yapmak gerekir?

Akıllı telefonlar ve arama hizmeti veren operatörler aracılığıyla birden fazla kişiyle aynı anda görüşmemizi sağlayan hizmete “konferans görüşme” adı verilir. Eğlenceli arkadaş görüşmelerini, önemli kararların alındığı iş toplantılarını kolay bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayan akıllı telefonlarda konferans görüşmesi nasıl yapılır? Akıllı cihazlarınızda konferans görüşmesi yapmak için uygulamanız gereken adımları ve bu konuyla ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Telefonda konferans görüşmesi nasıl yapılır?

Telefonda konferans görüşmesi nasıl yapılır?

Akıllı telefonlarınız ile aileniz ve sevdiklerinizle veya iş amacıyla birden fazla kişiyle görüşme yapabilirsiniz. Bu şekilde aynı konuyu tekrar tekrar konuşmak zorunda kalmaz ve bu konuşmalar sırasında olası yanlış anlaşılmalarla karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Peki Telefonda konferans görüşmesi nasıl yapılır? Gelin Android ve iOS işletim sistemleri için konferans görüşme adımlarını birlikte inceleyelim:

Android Cihazlarda Konferans Görüşme Nasıl Yapılır?

 • Android cihazlarda konferans görüşme için öncelikle konferans görüşme yapmak istediğiniz kişilerden birisini aramalısınız.
 • Bu kişi aramaya yanıt verdiğinde konferans görüşmesi yapacağınızı bildirmeniz gerekir. Aksi halde diğer kişiyi ararken ilk aradığınız numara beklemeye alınır ve aradığınız ilk kişi bir sorun olduğunu düşünüp aramayı sonlandırabilir.

android cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • İlk aramadan sonra ikinci kişiyi eklemek için ekranda bulunan “Çağrı Ekle” veya “Arama Ekle” butonuna basın.

android cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • Eğer ki ekranda çağrı ekle butonunu göremezseniz muhtemelen Samsung telefonda konferans görüşmesi yapmaya çalışıyorsunuz demektir. Bu cihazda konferans görüşmesi yapmak için ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktanın yer aldığı botuna basın.

android cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 •  “Arama ekle” seçeneğini seçin.

android cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • Bu adımı tamamladıktan sonra eklemek istediğiniz ikinci kişi çağrınıza cevap verince ekranınızda “Çağrıları Birleştir” butonu aktif hale gelecektir.

android cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • Bu butona basarak konferans görüşmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla kişi eklemek için ilk iki adımı tekrar etmelisiniz.

iOS Cihazlarda Konferans Görüşme Nasıl Yapılır?

iOS cihazlarda konferans görüşme yapabilmek için izlemeniz gereken adımları aşağıda görebilirsiniz.

 • iPhone telefonda konferans görüşmesi yapmak için de benzer adımları uygulamak gerekir. İlk önce konferans görüşmesi yapmak istediğiniz kişilerden herhangi birini arayın.

ios cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • Eklemek istediğiniz ikinci arama için ekranda bulunan “arama ekle” butonuna basın ve eklemek istediğiniz numarayı arayın.

ios cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

 • Arama cevaplandıktan sonra “Konferans” butonu aktif olur ve bu butona basarak konferans görüşmeye geçebilirsiniz.

ios cihazlarda konferans görüşme nasıl yapılır

Telekonferans Ücretli Mi?

Birçok kullanıcı çoklu görüşme imkanı sağlayan telekonferans ücretli mi diye merap ediyor fakat operatörler konferans görüşme ücreti adı altında abonelerinden herhangi bir ücret talep etmez. Ancak bu hizmeti kullanırken kişi sayısı ile ilgili bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bahsedilen kişi sınırı Vodafone ve Türk Telekom için 5, Turkcell için 6 olarak belirlenmiştir ama daha fazla kişi ile konferans görüşmesi yapmak istiyorsanız konferansa katılan diğer kişilerden yardım alabilirsiniz. Konferansa katılan her bir kişi, operatörünün müsaade ettiği kişi sayısı kadar kullanıcı ekleyebilir. Eklenen bu kişilerle yapılan konuşma ücreti davet eden kullanıcılara yansıtılır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor: Operatörler konferans görüşmeye katılan her bir kişiyi ayrı bir görüşme olarak kabul eder. Örnek verecek olursak 1 kişi ile yapılan 5 dakikalık görüşme, 4 kişi ile yapılırsa 20 dakika olarak kabul edilir.

Konferans Görüşme Hataları ve Çözümleri Nelerdir?

Birden fazla kişiye aynı anda ulaşmanızı sağlayan konferans görüşmesi, bazı hataların oluşması durumunda veya gerekli izinlerin verilmemiş olması gibi durumlarda gerçekleştirilemeyebilir.

Eğer ki “Telefonumda arama ekleme seçenekleri yok, konferans görüşmesi yapamıyorum” diyorsanız sebebi cihazınızın konferans görüşme başlatmaya uyumlu olmaması olabilir. Çok nadir karşılaşılsa da bazı telefonlarda “arama ekleme” özelliği olmayabilir. Bu durum konferans görüşmesi başlatmanıza engel olacaktır. Ama merak etmeyin bu sorun tamamen konferans görüşmesi yapamayacağınız anlamına gelmez. Konferans görüşmesi yapmak istediğiniz diğer kişiler de görüşmeyi başlatabilirler. Görüşmeyi başlatan kişi bu yöntemle sizi de konferansa davet edebilir.

Konferans Görüşmesi Nasıl Anlaşılır?

Konferans olduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı da pek çok telefon kullanıcısı tarafından merak edilir. Ne yazık ki bunu anlamanın çok net bir yolu yok. Görüşme esnasında arkadan gelen seslerden bir analiz yapabilir ya da sizi arayan kişinin dürüstlüğüne güvenerek konferans görüşme yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz.

Vodafone Yanımda Uygulaması ile Telekonferans İzni Nasıl Verilir?

Konferans görüşme özelliğini kullanamayan Vodafone aboneleri ücretsiz bir şekilde sunulan Vodafone Yanımda uygulaması aracılığıyla gerekli izinleri verdiklerinden emin olmalı.

Vodafone Yanımda uygulaması ile telekonferans izni için yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

 • İlk olarak cihazınızda yüklü değilse mağaza üzerinden ücretsiz bir şekilde uygulamayı indirmelisiniz.
 • Uygulamaya girdikten sonra sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgiye basın.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 • Açılan pencerede sol alt köşede bulunan “Ayarlarım” yazısına basın.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 • Ayarları yapabileceğiniz ekran gelecektir. Bu ekranda ikinci sırada bulunan “Hat ayarlarım” seçeneğine basın.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 • Daha sonra ekrana gelen listeyi yukarıya doğru kaydırın.
 • “Telekonferans” şeklinde bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği aktif hale getirin.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 • Seçeneği aktifleştirdikten sonra “Telekonferans servisi açılacaktır. Onaylıyor musunuz?” sorusu ile karşılaşacaksınız. “Devam et” butonuna basın.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 • Servis değişiklik talebinizin alındığını ve tamamlandığında SMS ile bilgilendirileceğinizi anlatan bir ekran göreceksiniz. “Tamam” butonuna basın.

vodafone yanimda uygulamasi ile telekonferans izni nasil verilir

 •  Bilgilendirme SMS’i geldikten sonra Vodafone hattınızdan konferans görüşmesi yapabilirsiniz.

Android cihazınıza Vodafone Yanımda uygulamasını yüklemek için TIKLAYINIZ!

iOS cihazınıza Vodafone Yanımda uygulamasını yüklemek için TIKLAYINIZ!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz