Okuma Süresi
2 dakika
Daha kısa bir süre öncesine kadar oldukça iyi çalışma şartları ve standartlarına sahip olan teknoloji devleri, bugün ardı ardına binlerce çalışanı işten çıkarmıştı. Bu şirketlerden birisi olan Amazon da çok sayıda çalışanı işten çıkarmıştı. Ancak bugün sızdırılan bir ses kaydı Amazon’un bu konuda farklı düşüncelere neden oldu.
ABD’li teknoloji devi Amazon, bugüne kadar birçok yeni projeye imza atarak adını duyururken, geçtiğimiz birkaç ay önce ise 18 binden fazla çalışanı işten çıkardığı için gündeme gelmişti. Hatta bu sayı ile birlikte tarihinin en büyük toplu işten çıkarmasını gerçekleştiren Amazon hakkında bugün bambaşka bir iddia ortaya atıldı. Acaba Amazon işten çıkardığı çalışanlarını işe geri almayı mı planlıyor? İşte detaylar!

Ses Kaydı ‘Amazon Pişman’ Diyor

Amerika’nın en büyük teknoloji devleri arasında yer alan Amazon, bundan birkaç ay önce dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devlerinin istihdam politikalarına uymuş ve tam 18 binden fazla çalışanını işten çıkarma kararı almıştı. Küresel çapta yaşanan ekonomik krizle mücadele edebilmek için bu yolu tercih eden şirket böylelikle kendi tarihinin de en büyük toplu işten çıkarmasına imza atmıştı. Ancak Business Insider’in bugün paylaştığı bir raporda yer alan bir ses kaydına göre, Amazon’un bu kadar çalışanı işten çıkarmaktan pişman olabileceği anlaşılıyor. Söz konusu rapor ile ortaya çıkan bu kayıt, Amazon’da çalışan bir insan kaynakları yöneticisinin söylediklerinden oluşuyor.

İşten Çıkarılanlar Geri Alınacak mı?

Elde edilen ses kaydı geçtiğimiz ay yapılan bir toplantıda konuşan İK Yöneticisinin sesi ve yönetici toplantı esnasında işten çıkarılan çalışanların yeniden işe alınabileceğine dair söylemlerde bulunuyor. Amazon Web Services’te insan kaynakları yöneticisi olan Ian Wilson’a bir çalışan tarafından kovulanların yeniden işe alınıp alınmayacağının sorulması üzerine böyle bir cevap veriliyor. Insider’ın ses kaydından aktardığına göre Wilson, bu çalışanların yeniden işe alınabileceğini söylüyor. Hatta bu konuyu oldukça ciddiye aldıklarını söyleyen Wilson, işten çıkartılan kişileri geri dönmeye ve kariyerlerine devam etmeye nasıl davet edebileceklerini de soruyor. Ancak yine de Amazon’un işten çıkardığı kişileri geri alıp almayacağına dair net bir açıklama bulunmuyor. Hatta söz konusu ses kaydına dair bir Amazon sözcüsü, konuyu bağlamından kopuk bir konuşmanın yorumlanması olarak ifade etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz