amazonun-sahibi-oldugu-zoox-otonom-aracini-tanitti
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyaca ünlü Amerikan teknoloji şirketi Amazon’un sahibi olduğu Zoox, tek bir şarjla 16 saat çalışan, direksiyonu olmayan, tamamen otonom elektrikli aracını tanıttı.

Avustralyalı Tim Kentley-Klay tarafından başlatılan ve ilk aşamalarında Avustralyalı milyarder Mike Cannon-Brookes tarafından desteklenen ve halihazırda da Amazon’un sahibi olduğu özerk bir girişim olan Zoox, otonom robotaksi aracını piyasaya sürüyor.

Zoox’un sürücüsüz bir vagon veya robotaksi olarak tanımladığı bu araç, dört yolcuya kadar taşıyabilme özelliğine sahip. Bu yeni araç, her iki ucunda yer alan motorla, her iki yönde de hareket edebiliyor. Tatmin edici bir performansa sahip olan araç, saatte yaklaşık 75 mil hıza kadar çıkabiliyor. Şirket, aracın tanıtımında her koltuk sırasının altında bulunan iki pil paketinin, 16 saatlik çalışma süresi için yeterli olduğunu belirtiyor. Bu yeni aracının üst düzey teknolojisinden ticari anlamda yararlanmak isteyen şirketin, San Francisco ve Las Vegas gibi şehirlerde uygulama tabanlı bir araç çağırma hizmeti için planlama aşamasında olduğu belirtiliyor.

Zoox Araç Çağırma Hizmeti, Farklı Ülkelerde Uygulanacak

amazonun-sahibi-oldugu-zoox-otonom-aracini-tanitti

Zoox’un CEO’su Aicha Evans, Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, “Bu gerçekten ulaşımı yeniden hayal etmekle ilgili.” dedi ve sadece gerekli sermayeye değil, uzun vadeli bir vizyona da sahip olduklarını belirtti.

Evans ayrıca, şirketin başka ülkelerde de araç çağırma hizmetleri başlatmayı planladığını belirtiyor. Zoox’un yetkilileri, yolculukların ne kadara mal olacağını ve bu hizmetin tam olarak ne zaman başlayacağını açıklamıyorlar. Ancak en azından 2021 yılı içinde böyle bir gelişme olmayacağını doğruluyorlar. Pazartesi günü yayınlanan bir videoda Evans, Zoox’un uygulamasını kullanarak San Francisco’daki Fairmont otelinin önünde aracı selamladı ve sokağın etrafında bir tur attı.

Amazon tarafından Haziran ayında miktarı açıklanmayan bir bedel karşılığında satın alınan Zoox, otonom araçlar üzerinde yoğun çaba gösteren şirketlerden biri. Şirket son zamanlarda sürücüsü olmayan otonom araçları San Fransisco’da test ediyor. Ayrıca çoğu yenilenmiş olan geleneksel araçları da halka açık yollarda test eden şirket, bunların çok azını ticari amaçlarla kullanıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz