5g-kapsama-alani-1-milyar-kullaniciya-ulasti

2020 yılının sonu itibariyle bütün dünyada 5G kapsama alanı 1 milyar kullanıcıya kadar ulaştı. Ericsson Mobility Raporu’nun gösterdiği verilere 5G kapsama alanının ulaşabildiği kullanıcı sayısı önümüzdeki dört yılda ciddi bir artış gösterebilir.

Köklü bilişim ve teknoloji şirketi Ericsson’un 2020 yılına ait raporları yayınlandı. Raporun içerdiği veriler, dünya üzerindeki 5G kapsama alanı ve potansiyel kullanıcı sayısı hakkında dikkat çekici öngörülere sahip. Raporun girişinde Covid-19 salgını nedeniyle bütün insanların evde geçirdiği vaktin artmasının, kaliteli bağlantıya karşı duyulan temel ihtiyacı arttırdığının altı çizildi.

Raporda ilgi çekici olan noktalardan biri, yaklaşık olarak 1 milyar insanın 5G kapsama alanında yer alıyor olmasına karşılık bu yılın sonuna kadar yalnızca 220 milyon 5G aboneliğinin aktif hale gelmesi ve yalnızca 150 milyon kullanıcının 5G özellikli bir cihaza sahip olması öngörülüyor. Ericsson’un 2020 yılına ilişkin yayınladığı raporlar, önceki raporlarında yer alan öngörüleriyle örtüşüyor. Ayrıca Covid-19 salgınının yarattığı krize rağmen bu verilerin öngörülerle örtüşmesi dikkat çekiyor.

5G Kapsama Alanı, Periyodik Artışına Devam Edecek

5g-kapsama-alani-1-milyar-kullaniciya-ulasti

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Ericsson’un 2014 yılından beri öngörülerinde belli noktalarda belirttiği 5G kapsama alanındaki artış, 2020’li yıllarda periyodik olarak gelişerek yüksek rakamlara ulaşacak. Rapora göre 2024 yılının sonuna kadar 1,5 milyar akıllı telefon kullanıcısının 5G’ye sahip olması bekleniyor. 2026 yılının sonunda ise küresel anlamda 5G’ye erişim potansiyeli olan kullanıcı sayısı 3,5 milyar seviyesine yükselecek.

Ericsson’un raporuna göre beklentiyle doğru orantılı değişim gösteren bir konu da 4G LTE’nin düşüşü. Birkaç yıl önce, veriler LTE ve 5G’nin 2023 ortalarında eşdeğer kullanıma sahip olacağını ve ardından 5G’nin çoğunluk noktasına ulaşabileceğini gösteriyordu. Şimdiki durum ise dünya çapındaki kullanıcıların çoğunun 2026 yılına kadar 4G LTE kullanısı olacağını, en azından 5G ile eşdeğer seviyelerde olacağını öngörüyor.

Buna karşılık, 4G’nin yükseliş gösterdiği 2009-2017 arası döneme kıyasla 5G’nin yükselişinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor. Dünyadaki akıllı telefon pazarında 5G destekli cep telefonları piyasaya çıktıkça ve bütçe olarak daha makul hale gelince bu artış daha da güçlenecek. 2026 yılına kadar 5G’nin dünyadaki mobil veri trafiğinin en az %50’sini taşıyacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz