Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDonanımAMD, Yeni Mobil Grafik İşlemci Birimi Modellerini Tanıttı! 

AMD, Yeni Mobil Grafik İşlemci Birimi Modellerini Tanıttı! 

ABD merkezli mikroçip üreticisi AMD, ‘Computex 2021’ etkinliğinde yeni nesil mobil grafik işlemci birimi modellerini tanıttı. ‘AMD Radeon RX 6000M’ serisi mobil grafik işlemcilerin, bir önceki nesle göre 1.5 kata kadar daha yüksek performans gösterdiği belirtildi.  

ABD merkezli mikroçip üreticisi AMD, ‘Computex 2021’de yüksek performanslı oyunları daha üst seviyelere taşımayı vadeden yeni nesil mobil grafik işlemci birimi modellerini tanıttı. Oyuncu dizüstü bilgisayarları için geliştirilen ‘AMD Radeon RX 6000M’ serisi mobil grafik işlemcilerin, bir önceki nesle göre 1.5 kata kadar daha yüksek performans gösterdiği belirtildi. Seride yer alan ‘Radeon RX 6800M’in, ultra yüksek hızlı 1440 piksel oyunları mümkün kıldığı ve dizüstü bilgisayarlar için en hızlı AMD Radeon GPU’su olduğu kaydedildi. 

Şirket ayrıca, birkaç yıldır PC üreticileriyle çalışmasının bir sonucu olarak yeni nesil üst seviye ve yüksek performanslı oyuncu dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen ‘AMD Advantage Tasarım Altyapısı’nı da duyurdu. AMD akıllı teknolojileri ve gelişmiş sistem tasarımı özellikleriyle AMD Radeon RX 6000M serisi mobil grafik işlemciler, AMD Radeon Software ve AMD Ryzen 5000 serisi mobil işlemcileri birleştiren yeni ‘AMD Advantage’ sistemlerin, sınıfının en iyisi oyun deneyimleri için tasarlandığı dile getirildi. ‘AMD Advantage’ dizüstü bilgisayarların ilk örneklerinin, bu ay satışa sunulacağının da altı çizildi.  

Bununla birlikte AMD, bir çözünürlük yükseltme teknolojisi olan ‘AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)’ teknolojisini de görücüye çıkardı. Paylaşılan bilgilere göre; yeni teknolojiyle birlikte seçili oyunlarda, 4K çözünürlükte saniyedeki kare sayısı 2.5 kata kadar yükseltilebiliyor. 2021’de 10’dan fazla oyun geliştiricinin, FSR’yi önemli oyun ve oyun motorlarına eklemesi bekleniyor. ‘FSR’yi destekleyen ilk oyunların ise bu ayın sonuna doğru piyasaya çıkacağı ifade ediliyor. 

‘AMD Radeon RX 6000M’ serisi mobil grafik işlemciler, yüzde 43’e kadar daha düşük güç tüketimi vadediyor

AMD Radeon RX 6000M Serisi

Aktarılan diğer detaylara göre; ‘AMD Radeon RX 6000M’ serisi mobil grafik işlemciler, en yeni AMD RDNA oyun mimarisi üzerine inşa ediliyor. Ekran kartları, AMD RDNA mimarisiyle karşılaştırıldığında aynı performans seviyesinde 1.5 kata kadar daha yüksek performans ve yüzde 43’e kadar daha düşük güç tüketimi sunmayı vadediyor. Modeller aynı zamanda, yeni nesil dizüstü bilgisayarlara ‘AMD Infinity Cache’ ve ‘DirectX Raytracing (DXR)’ gibi gelişmiş teknolojiler de getiriyor. 

‘AMD Radeon RX 6800M’in; birinci sınıf 1440p/120 FPS performansı, gerçekçi görsellik sunan ‘Raytracing (Işın İzleme)’ teknolojisi ve geleneksel efektlerle birlikte birinci sınıf 1440p/120FPS performans sunan bir grafik gücü ile geldiği belirtiliyor. ‘AMD Radeon RX 6700M’ ise yeni nesil gelişmiş oyuncu ve içerik üretimine yönelik dizüstü bilgisayarlarda, 1440p/100 FPS oyun performansı ve yeni seviyede görsellik ve verimlilik imkânı sağlamayı hedefliyor. ‘AMD Radeon RX 6600M’ de yüksek tazeleme oranına sahip 1080p/100 FPS oyun performansını, hafif dizüstü bilgisayarlara getirmeyi vadediyor. Radeon RX 6000M serisi mobil grafik işlemciler, oyunculara birden fazla teknolojiyi bir arada sunuyor: 

  • AMD Infinity Cache: GPU üzerinde yer alan 96MB’a kadar son seviye veri ara bellek, gecikmeyi ve güç tüketimini düşürerek, geleneksel mimariye sahip tasarımlara göre daha yüksek oyun performansı sunar.
  • AMD Smart Access Memory: Seçili AMD ile güçlendirilmiş dizüstü bilgisayarlarda AMD Ryzen işlemciye, yüksek hızlı AMD Radeon GDDR6 grafik belleğine erişim sağlayarak yüksek performansı mümkün kılar.
  • AMD SmartShift Teknolojisi: Dizüstü bilgisayarın gücünü dinamik şekilde AMD Ryzen Mobil işlemci ve AMD Radeon grafik işlemci arasında kaydırarak oyun performansında ek bir artış sağlar.
  • AMD Radeon Chill: Oyun içi hareketlere göre kare oranlarını düzenleyerek pil ömründen tasarruf etmeyi sağlayan güç tasarrufu özelliği.
  • AMD FidelityFX: 45’ten fazla oyunun desteklediği AMD FidelityFX, oyun geliştiricilere AMD GPUOpen üzerinden sunulan, açık kaynaklı bir görsel iyileştirme efekti araç kitidir. Kapsamlı aydınlatma, gölgelendirme ve yansıma efektleriyle birlikte yeni AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisi sayesinde en yeni oyunlara da performansa minimum etkisiyle eklenebilir.
Model İşlem Ünitesi & Işın Hızlandırıcıları GDDR6 Oyun Frekansı (MHz) Bellek Arayüzü Infinity Cache
AMD Radeon RX 6800M

 

40 12 GB 2300Mhz

@ 145W

192-bit 96 MB
AMD Radeon RX 6700M

 

36 10 GB 2300Mhz

@ 135W

160-bit 80 MB
AMD Radeon RX 6600M

 

28 8 GB 2177Mhz

@ 100W

128-bit

 

32 MB

 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Acer, Gücünü AMD Ryzen 5000 Serisi Mobil İşlemcilerden Alan ‘Swift X’ Dizüstü Bilgisayar Modelini Tanıttı! 

‘AMD’ Tabanlı ‘Lenovo Legion 7’ Oyuncu Bilgisayarı Tanıtıldı! 

AMD, ‘EPYC Milan’ Serisi İşlemci Modellerini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR