Amerika’da 19 yaşındaki bir genç kız, çalınan arabasını Apple’ın “iPhone’umu Bul” uygulaması sayesinde buldu. Polis olayla ilgili olarak, teknoloji sayesinde artık pek çok suçu aydınlatabildiklerini bildirdi. 

Teknoloji devi Apple’ın “iPhone’umu Bul” uygulaması, Amerika’nın Iowa eyaletinde 19 yaşındaki Victoria O’Connor isimli bir genç kızın çalınan arabasının bulunmasına yardımcı oldu. Olayla ilgili paylaşılan bilgilere göre, genç kız iPhone’u ve cüzdanı içerideyken arabasını kilitlemeden bırakmıştı. Uygulamanın konum takip özelliği sayesinde, O’Connor iPhone’unun konumunu bir arkadaşının telefonundan belli bir noktaya kadar takip etmeyi başardı.  

Hırsızlar takip edilmekten kurtulmak için sonrasında iPhone’u kapatsalar da olaydan bir sonraki gün telefonu tekrar açtılar. Yaşanan bu gelişme, polisin suçluların izini takip etmesine yardımcı oldu. Bu tip suçlarla ilgili yapılabilecek en iyi şeyin arabayı kilitlemeden sahipsiz bırakmamak olduğunu söyleyen Des Moines Polis Departmanı’ndan Paul Parizek, gelişen teknolojinin artık pek çok suçu aydınlatmada kendilerine yardımı dokunduğunu belirtti.

Genç kız, bir süredir arabasında yaşıyordu 

Genç kızın geçtiğimiz Eylül ayında dairesi bir yangında hasar gördüğü için bir süredir arabasında yaşıyor olduğu bildirildi. Polisler arabayı kurtarmayı başarsa da O’Connor’ın telefon, cüzdan ve anahtarlarına henüz ulaşılamadı.  

Arabasını geri alabildiği için çok mutlu olduğunu ifade eden O’Connor konuyla ilgili olarak, “Pek çok şeyin kayıp olduğunu düşünüyorum; umarım telefonum ve anahtarlarımı da en kısa zamanda bulabiliriz” dedi.