Twitter, görüntülü canlı yayın hizmeti Periscope ‘u kapatacağını duyurdu. Sosyal medya platformu ülkemizde marka tescili sebebiyle Scope olarak anılan servisinin tüm uygulamalarını 2021 yılının Mart ayı itibariyle kapatacak. Ancak şirket bünyesine eklediği Canlı Yayın özelliği ile canlı yayın hizmeti vermeye devam edecek.

Popüler sosyal medya platformu Twitter yayınladığı bir blog yazısında canlı yayın hizmeti sunan Periscope ‘u kapatacağını belirtti. Şirket, “Periscope uygulaması sürdürülemez bir bakım modu durumunda ve bir süredir durum öyle. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı destekleme maliyetinin yalnızca zaman içinde artmaya devam edeceğini biliyoruz.” sözleriyle canlı video imkanı sunan uygulamanın kapatılacağını belirtti. 

Periscope videoları mart ayına kadar indirilebilecek

Twitter yaptığı açıklamada, önümüzdeki yılın mart ayına kadar hizmetin açık olacağını belirtti. Ancak bugün kullanıma sunduğu son güncellemeyle birlikte yeni hesap kayıtlarını engellemeye başladı. Kullanıcıların, mart ayında uygulama kapatılmadan önce hem Periscope videolarını hem de verilerini barındıran bir arşivi indirme şansı olduğunu da aktardı. Bununla birlikte Periscope internet sitesinin “herkese açık yayınların salt okunur arşivi” olarak hizmet vermeye devam edeceği de belirtildi. 

Sosyal medya şirketi, Periscope’un “Süper Yayıncılar” olarak andığı ve şirketin takipçilere kendilerine verilen ipuçlarına karşılık bahşiş ödeme verdiği uygulamanın başvuru koşullarını hafifletecek. Yayıncılar bahşiş ödemelerini 30 Nisan 2021’e kadar kullanabilecek.

Twitter, Periscope’u 2015 yılında henüz canlı yayın hizmetleri popüler olmadan bünyesin eklemişti. Periscope’u satın aldığı dönem uygulama henüz aktif edilmemişti. Canlı video uygulamasının Twitter’ın gücünü kullanarak piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Ancak bundan 5 sene önce popüler olan uygulama, Twitch ve YouTube’un daha aktif olması sebebiyle geride kaldı. 

Twitter 2016’nın Aralık ayında ise canlı yayın özelliğini “Periscope tarafından desteklenmektedir” ibaresiyle uygulamaya entegre etti. Şirket, canlı video hizmetinin temel özelliklerinin çoğunu Twitter Live’a entegre etmişti. Twitter’ın Periscope uygulamasının fişini çekmesi artık platformun canlı yayın işleyişini daha iyi geliştirmesine olanak tanıyabilir. 

İlginizi Çekebilir:

Twitter, Ekran Paylaşımı Yapılan Video Uygulaması Squad’ı Satın Aldı

Twitter, Instagram ve Snapchat Hikayelerinde ‘Tweet’ Paylaşma Özelliği Getiriyor

2020’nin Enleri: En iyi Telefonlar , En İyi Oyunlar, En Çok İzlenen Diziler – DigiToll #45:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz