Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa Haber Android 11'de APK'dan Uygulama Yüklemek Zorlaşabilir

Android 11’de APK’dan Uygulama Yüklemek Zorlaşabilir

Merakla beklenen Android 11’in yeni bir özelliği ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre, Android 11 ’de APK ‘dan uygulama yüklenmesi neredeyse engellenecek.

Geçen günlerde beta sürümünün yayınlanmasıyla birçok özelliğinin ortaya çıktığı Android 11 hakkında yeni bir bilgi edinildi. Aktarılan detaylara göre, Google Android 11’de dış kaynaklardan uygulama yükleme işlemini neredeyse imkansız bir hale getiriyor. Bazı bağımsız geliştiriciler söz konusu durumun bir hata sebebiyle oluştuğunu dile getirse de Google, bu durumun sistemin bir parçası olduğunu dile getiriyor.

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, kullanıcılara özgün bir deneyim sunduğu için birçok kişi tarafından tercih sebebi oluyor. Özgün kullanım deneyimi konusunda pek çok kişinin tercih ettiği Android ekosisteminde, kullanıcılar Play Store’da bulunmayan uygulamaları bile istedikleri şekilde cihazlarına yükleyebiliyorlar. Ancak görünüşe göre, artık bu durum  geçerli olmayacak. 

Kullanıcıların Android 11 ile uygulama yükleme konusundaki bağımsızlıkları biraz da olsa kısıtlanacak gibi görünüyor. Çünkü ortaya çıkan bilgilere göre, Android 11 dış kaynaklardan uygulama yükleme durumunu zorlaştıracak bir özelliğe sahip olacak. 

Android 11 ‘de APK ‘dan uygulama indirmek güçleşecek

Android 11 işletim sistemi üzerinde çalışmalarına devam eden geliştiriciler, üçüncü kaynaklardan uygulama yüklemek isteyenlere üzücü bir haber verdi. Android 10 ve daha eski sürümlerde dış kaynaklardan uygulama yüklemek isteyen kullanıcılar, Android’in Ayarlar menüsünden dış kaynaklardan uygulama yüklenmesi için izin vererek bu işlemi gerçekleştirebiliyorlardı. 

Android 11’de ise bu durumun değişeceği bilgisi veriliyor. Edinilen bilgilere göre, Android 11 ’de APK dosyası ile uygulama yüklemek istenildiğinde, sistem eskisi gibi izin istiyor, ancak uygulama yükleyiciyi durduruyor. Bu sebeple kullanıcılar tarafından izin verilse dahi yükleyiciyi tekrardan başlatmak gerekiyor.

Google açıklama yaptı

Bazı bağımsız geliştiriciler, edindikleri test sonuçlarında söz konusu durumun mevcut olan bir hatadan kaynaklandığını düşünüp, durumu Google’a iletti. Ancak Google ise bu durumun bir hatadan kaynaklanmadığını ve bunun sistemin bir parçası olduğunu belirtti. Yani, Android 11’de APK dosyası ile uygulama yüklerken söz konusu uygulama direkt olarak cihaz dosyalarına erişim sağlayamayacak. 

Bağımsız geliştiricilere göre, Google başka bir yöntem bulamazsa Android 11’e APK ile uygulama yüklemek kullanıcıları daha fazla uğraştıracak. Söz konusu durum için ayrıca, Google’ın ilerleyen zamanlarda Apple gibi üçüncü parti uygulamaları yüklemeyi tamamen imkansız bir hale getireceği söyleniyor. Bu durumda şirketin kullanıcıları tamamen Google Play Store’a yönlendirmeyi amaçladığı da ifade ediliyor. Bu durumdan memnun olmayan kullanıcıların ise göstereceği tepki merakla bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Android 11’in Özellikleri Beta Sürümünde Ortaya Çıktı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project Cars 3 Oyununun 1.4 Güncellemesi Yayınlandı

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen Project Cars 3 yakın bir zaman içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Project Cars 3 oyununa 1.4 güncellemesi geldi ve yama notları...

İstanbul Valiliği Açıkladı: Kamu Kurumlarına HES Kodu ile Girilecek

İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği...

Crysis Remastered, Denuvo Koruma Teknolojisini Kullanıyor

Crytek tarafından geliştirilen Crysis Remastered yayınlandı. Crysis Remastered ‘in Denuvo koruma teknolojisini kullandığı belirtildi. Crysis Remastered, PC platformu için Epic Games Store üzerinden oyun-severlerin beğenisine...

Spor Teknolojileri Alanında Çalışan Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge Departmanını Büyütüyor

Spor teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren Singapur merkezli Rapsodo, Türkiye ’deki Ar-Ge ofisini büyütüyor. Firma, 2021 yılında İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisinde yüzde...

Raji: An Ancient Epic, 15 Ekim Tarihinde PC Platformuna Geliyor

Nodding Heads Games bir süre önce aksiyon-macera oyunları olan Raji, An Ancient Epic oyunlarını duyurmuştu. Oyun stüdyosu oyunun çıkış tarihini belirledi. Raji: An Ancient...