android 13 geliştirici önizlemesi

Google tarafından Android 13’ün ikinci geliştirici önizlemesi yayınlandı. Android 13’ün tüm özellikleri ortaya çıkmış olmasa da detaylar haberimizde.

Geçen ay Google, sonbaharda kararlı sürümü gelmesi beklenen yeni Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesini yayınladı.

17 Mart’ta, Şubat ayında duyurulan zaman çizelgesine uygun olarak Android 13’ün ikinci geliştirici önizlemesi yayınlandı. Bundan sonraki adım, Nisan ayında bir noktada gelecek olan ilk beta olacak. Daha sonra Mayıs’ta ikinci bir beta, Haziran’da üçüncü bir beta, Temmuz’da dördüncü bir beta (bir çeşit tam sürüm adayı olacak), ardından da nihai sürüm. Her zamanki gibi Google, bunun için belirli bir ay bile vadetmiyor, ancak geçmişe bakılırsa, Android 13 desteklenen Pikseller için Ağustos, Eylül veya Ekim aylarında kullanıma sunulacaktır.

android 13 takvimi

Bugünün DP2’sine dönelim. Android 13 artık bir uygulamadan bildirim göndermek için yeni bir çalışma zamanı izni sunuyor. Bu, Android 13’ü hedefleyen uygulamaların size anında iletme bildirimleriyle spam göndermeden önce bildirim izni istemesi gerekeceği anlamına geliyor. Google, Android 12 veya daha eski sürümleri hedefleyen uygulamalar için, geliştiriciler adına “sistem yükseltme akışını yönetecek” diyor, ancak bunun ne anlama geldiğini ayrıntılandırmıyor.

Uygulamalar ayrıca daha önce verilen ve artık gerekmeyen izinleri eski sürüme geçirerek kullanıcı gizliliğini koruyabilecek. Tabii ki bunu gönüllü olarak uygulamak geliştiricilere kalmış.

Bu sürümde, geliştirilmiş Japonca metin kaydırma, latin olmayan komut dosyaları için geliştirilmiş satır yükseklikleri, fonetik harf girişi yöntemleri için metin dönüştürme API’leri ve COLRv1 yazı tipleri ve emoji desteği gibi başka eklemeler de mevcut. Bu, her boyutta hızlı ve net bir şekilde görüntülenen yeni, oldukça kompakt bir yazı tipi biçimi, aşağıdaki karşılaştırmaya bakarak daha net anlayabilirsiniz.

Geliştiriciler artık uygulamalarını bunu kullanmak için seçebilecek ve sistem her şeyi hallettiği için sihirli bir şekilde çalışacaktır. Android 13 artık “Bluetooth classic”in yerini alacak yeni nesil kablosuz ses olan Bluetooth LE Audio için de destek kazanıyor. Bluetooth LE pil ömründen ödün vermeden HiFi ses için tasarlanmış ve kullanıcıların arkadaşları ve aileleri ile ses paylaşmasına ve yayınlamasına, hatta bilgi, eğlence veya erişilebilirlik için kamu yayınlarına abone olmasına olanak tanıyor.

Tüm özelliklere Google’ın sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlk derleme gibi, bu da yalnızca geliştiricilere yönelik dolayısıyla onlardan biri değilseniz yüklemeniz önerilmez. Sadece bir sonraki Android sürümünü denemek istiyorsanız, ilk betanın çıkacağı gelecek ayı bekleyin. Android (genel) Beta programına katılarak desteklenen bir Pixel ile yeni sürüme erişmek çok kolay olacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

iOS 15.4 ile Pil Sorunları Yaşandığı Kullanıcılar Tarafından Bildiriliyor

Audi A6 Avant e-tron concept tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz