Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaHaberAnnelere Hediye Almak İçin Daha Çok Para Harcamışız

Annelere Hediye Almak İçin Daha Çok Para Harcamışız

Ödeme hizmetleri sunan PayTR şirketi, kısa bir süre önce Babalar Günü harcamalarına ilişkin verileri açıklamıştı. Açıklanan verilere göre; bu yıl babalara hediye almak için harcadığımız tutar, geçen yıla oranla yüzde 192 artış göstermişti. Anneler Günü harcamalarına ilişkin veriler ise yüzde 194’lük bir artışla, bu yıl annelere hediye almak için daha çok para harcadığımızı ortaya koydu. 

Koronavirüs salgını dolayısıyla, dünya genelinde sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılırken internet alışverişi oranları ve online yollarla yapılan işlem sayısı da önemli bir yükseliş göstermişti. Türkiye’de de online alışveriş noktasında durum, benzer bir ivme izledi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir ödeme kuruluşu olan PayTr, bu ivmenin özel günlere olan yansımalarını inceleyerek Anneler Günü ve Babalar Günü harcamalarına ilişkin verileri açıklamıştı. Açıklanan veriler, bu yıl annelere hediye almak için daha fazla para harcadığımızı ortaya koydu. 

Paylaşılan detaylara göre; bu yıl Türkiye’de Babalar Günü harcamaları, tutar bazında yüzde 192 artış yaşarken Anneler Günü harcamaları ise 2018 ve 2019 yılının Mayıs aylarının ilk 2 haftasına göre yüzde 194’lük bir yükseliş gördü. Diğer yandan Babalar Günü harcamaları, adet bazında Anneler Günü’nü geride bıraktı. Bu yıl Anneler Günü harcamaları, adet bazında yüzde 85 artış gösterirken Babalar Günü harcamaları ise yine adet bazında yüzde 94 yükseldi. Total internet alışverişi hacminin ise her iki günde de eşit oranda olacak şekilde, toplamda 3 kat artış yaşadığı görüldü.  

Anneler Günü, e-ticaret sektöründe “Süper Cuma” etkisi yaratmıştı

Anneler Günü E-Ticaret

Babalar Günü’nde en çok harcama artışının yaşandığı kategori, “Teknoloji” olmuştu. PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul; konuyla ilgili açıklamasında tüm verilerin, tüketicilerin pandemi sürecinde internet alışverişine yöneldiğini ve hayatımızın pek çok alanının dijital ortama kaydığını gösterdiğini ifade etmişti. Tombul, Anneler Günü harcamalarıyla ilgili olarak ise Mayıs ayında, e-ticaret sektöründe “Süper Cuma” etkisi yaşandığına işaret etmişti. Diğer yandan bu yıl, Anneler Günü’nün Ramazan ayıyla aynı döneme denk geldiği de biliniyordu. Bu durumun; Anneler Günü dönemindeki harcamaların, tutar bazında Babalar Günü harcamalarını geride bırakmasında etkili olabileceği tahmin edildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Babalar Günü Harcamaları, Geçen Yıla Kıyasla Yüzde 192 Arttı 

Araştırmalara göre çocukların yüzde 57’si telefonlarıyla uyuyor 

Türkiye’de Ebeveynlerin Yüzde 52’si Çocukların Bilgi ve Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR