Apple, bugün düzenlenen Far Out etkinliğinde, yeni Apple Watch ailesinden seri 8, FE ve Ultra modellerini tanıttı.

Apple Watch Ultra, şimdiye kadarki en büyük ve en parlak Apple Watch ekranını ortaya çıkaran 49 mm titanyum kasa ve düz safir ön kristal ile karşımıza çıkıyor. Özelleştirilebilir Eylem düğmesi, birçok yararlı özelliğe anında erişme olanağı veriyor. Apple Watch Ultra, normal kullanımda 36 saate kadar pil ömrüyle şimdiye kadar bir Apple Watch’ta sağlanan en iyi pil ömrünü sergiliyor. Üstelik bir günden uzun süren kullanımlar için ideal olan yeni düşük güç ayarı, pil ömrünü 60 saate kadar çıkarabiliyor.

Daha büyük Apple Watch Ultra ekranı için özel olarak tasarlanan Yol Rehberi saat kadranında, yerleşik olarak yer alan pusulanın yanı sıra sekiz adede kadar komplikasyon için alan bulunuyor. Apple Watch Ultra, her macera için bileğe rahat bir şekilde tamamen oturmasını sağlayan benzersiz tasarım özelliklerine sahip üç yeni kayışla birlikte geliyor: Trail Loop, Alpine Loop ve Ocean Kordon.

Apple CEO’su İlk Açıklamayı Yaptı!

Apple Watch Ultra bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 23 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.

Apple COO’su Jeff Williams, Apple Watch Ultra ile ilgili açıklamasında “Dünyanın her yerindeki gezginler ve sporculardan ilham alarak yeni ve ekstrem ortamlar için tasarlanmış, tamamen yeni bir Apple Watch kategorisi geliştirdik ve şimdiye kadarki en dayanıklı ve yetenekli Apple Watch’u yarattık. Apple Watch Ultra, kullanıcılara macera, dayanıklılık ve keşif alanlarında sınırları zorlamaları için güç veren çok yönlü bir araç.” ifadelerine yer verdi.

Apple Watch Ultra Daha Büyük, Daha Parlak ve Daha Güçlü!

Havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında titanyumdan üretilen Apple Watch Ultra ağırlık, sağlamlık ve korozyona dayanıklılık arasında mükemmel bir denge sunuyor. Kasa, düz safir ön kristalin tüm kenarlarını çevreleyecek şekilde yükselerek şimdiye kadarki tüm Apple Watch’lara göre 2 kat daha parlak olan 2000 nite kadar Retina ekranı koruyor. Yüksek kontrastlı uluslararası turuncu renkteki yeni Eylem düğmesi Antrenman, Pusula Ara Noktaları ve Backtrack gibi çeşitli özelliklere anında erişim için kolayca özelleştirilebiliyor.
Apple Watch Ultra sesli görüşmelerin ses kalitesini her koşulda önemli ölçüde iyileştiren üç yerleşik mikrofona sahip. Uyarlanabilir hüzmeleme özelliği algoritması, mikrofonları kullanarak sesi yakalarken ortamdaki arka plan seslerini azaltarak olağanüstü bir netlik sağlıyor. Rüzgarlı ortamların zorlu şartlarında Apple Watch Ultra, sesin görüşmeler sırasında net ve anlaşılabilir olmasını sağlamak için yapay öğrenme teknolojileri gibi gelişmiş rüzgar gürültüsünü azaltma algoritmalarından yararlanıyor.

Diğer Özellikler

Apple Watch Ultra, Apple Watch’u dünyanın en çok satan akıllı saati haline getiren tüm bağlantı, aktivite ve sağlık özelliklerini bir araya getiriyor. Bu özellikler arasında kalp atış hızı izleme, EKG ve Kanda Oksijen uygulamaları, Aktivite halkaları ve Farkındalık uygulamasının yanı sıra ek sağlık, güvenlik ve navigasyon özellikleri de yer alıyor.
Apple Watch Ultra çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmalar azaltılıyor. Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Ultra’daki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.
İki yeni hareket sensörü ve gelişmiş sensör füzyonu algoritmasından yararlanan Apple Watch, Trafik Kazası Algılama özelliğiyle ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor. Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor.

Bugün Tanıtılan Yeni Apple Ürünleri Arasında Apple Watch Series 8’i ve yeni Apple Watch SE de vardı!

Apple bugün, en çok satan iki akıllı saat modeline çığır açıcı teknolojiler ve performansın yanı sıra güvenlikle ilgili önemli inovasyonlar getiren Apple Watch Series 8’i ve yeni Apple Watch SE’yi tanıttı. Apple Watch Series 8’in çok sevilen tasarımı büyük bir Hep Açık Retina Ekran’a ve çatlamaya dayanıklı güçlü bir ön kristale sahip. Tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüyle Apple Watch Series 8 sıcaklık algılama becerileri, Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım gibi yenilikler getirerek EKG uygulaması ve düşme algılama gibi sınıfının en iyisi sağlık ve güvenlik özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Yeni Apple Watch SE ise Aktivite takibi, yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri ve Acil SOS özelliği dahil olmak üzere temel Apple Watch deneyimini sunuyor. Buna ek olarak yeni Trafik Kazası Algılama özelliğine ve üç klasik kasa rengiyle mükemmel bir uyum içinde olan tümüyle yeniden tasarlanmış bir arka kasaya sahip Apple Watch SE, 5.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Her iki model de Ay ve Metropolitan gibi yeni ve daha özelleştirilebilir kadranlar, gelişmiş Antrenman uygulaması, uyku evreleri, türünün ilk örneği bir AFib Geçmişi özelliği ve yepyeni bir İlaçlar uygulaması sunan watchOS 9’dan güç alıyor.
Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE bugünden itibaren sipariş edilebilecek, 16 Eylül Cuma gününden itibaren de satışa sunulacak.
“Müşterilerden Apple Watch’un sevdikleriyle bağlantıda kalmalarına, daha aktif olmalarına ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine nasıl yardımcı olduğunu duyuyoruz.” açıklamasını yapan Apple COO’su Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “Apple Watch Series 8, öncü teknolojilerin eklenmesiyle bu konulara verdiğimiz önemi pekiştirirken Apple Watch SE de gelişmiş temel özellikleri yeni bir başlangıç fiyatıyla sunuyor. Gücünü watchOS 9’dan alan bu en üstün akıllı saatler her zamankinden daha fazla özelliğe sahip.”

Bilekten Sıcaklık Algılama Özelliği

Apple Watch Series 8 çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmaları azaltıyor.
Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Series 8’deki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.

Trafik Kazası Algılama

Apple, Trafik Kazası Algılama özelliğini sunabilmek için gelişmiş bir sensör füzyonu algoritması geliştirdi. Bu algoritma Apple Watch’taki yeni ve daha güçlü jiroskop ve ivmeölçerden yararlanıyor. Apple Watch’taki ivmeölçer, tüm akıllı saatlerdeki en yüksek dinamik aralığa sahip ivmeölçer olma özelliğini taşıyor. Algoritmayı oluşturmak amacıyla, profesyonel çarpışma testi laboratuvarlarında bu yeni hareket sensörlerinden elde edilen veriler toplandı. Yaygın olarak kullanılan binek otomobillerle gerçekleştirilen testlerde önden, arkadan, yandan darbe ve devrilme dahil, yaşanmış gerçek kazaların simülasyonları kullanıldı. Trafik Kazası Algılama özelliği, hareket verilerine ek olarak barometreyi, GPS’i ve iPhone’daki mikrofonu da girdi olarak kullanarak ciddi bir trafik kazasının göstergesi olabilecek benzersiz modelleri algılayabiliyor.
Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor. Apple Watch’taki Trafik Kazası Algılama özelliği ve iPhone kusursuz biçimde birlikte çalışarak kullanıcılara etkili bir şekilde yardım ulaştırılmasını sağlıyor. Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.

Düşük Güç Modu

Kullanıcıların daha da uzun süre bağlantıda kalmalarını sağlayan yeni Düşük Güç Modu, Apple Watch Series 8’de pil ömrünü uzatarak iPhone ile beraberken 36 saate kadar ulaştırabiliyor.2 Bu yeni mod Hep Açık Retina Ekran, otomatik antrenman başlatma, kalp sağlığı bildirimleri dahil birçok sensörü ve özelliği geçici olarak devre dışı bırakıyor veya sınırlıyor.

watchOS 9

Yazılımın en yeni sürümü, dünyanın lider giyilebilir işletim sistemine yeni özellikler ve gelişmiş deneyimler getiriyor:
  • Bu sonbaharda gelecek uluslararası dolaşım sayesinde kullanıcılar yurt dışı seyahatlerinde hücresel ağa bağlı kalabiliyor. Dünya genelinde 30’dan fazla iletişim operatörü üzerinden sunulacak tarifeler, düşük bir ek ücret karşılığında veya ek ücret ödemeden iPhone’dan Apple Watch’u kapsayacak şekilde genişletilebiliyor.3
  • AFib tanısı konulmuş kullanıcılar, FDA onaylı AFib Geçmişi4 özelliğini etkinleştirdiklerinde kalp ritminin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair tahminler gibi önemli bilgilere erişebiliyor, böylece kendi durumları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebiliyor. Kullanıcılar önceki haftaya ilişkin bir ölçüm içeren bildirimler alıyor, ayrıca iPhone’daki Sağlık uygulamasından uyku, alkol tüketimi ve egzersiz gibi AFib’i etkileyebilecek yaşam tarzı etkenlerini de kapsayan detaylı geçmiş görünümüne erişebiliyor. Üstelik kullanıcılar AFib geçmişini ve yaşam tarzı etkenlerini detaylı bir şekilde gösteren, daha bilinçli görüşmeler yapabilmek için doktorlar ve sağlık görevlileriyle kolayca paylaşabilecekleri bir PDF belgesini de aygıtlarına indirebiliyor. watchOS 9’daki türünün ilk örneği olan AFib Geçmişi özelliği, dünyanın dört bir yanındaki sağlık otoritelerinden bir dizi yerel izin ve onay aldı. Özellik ABD, Avustralya,5 Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika ve Birleşik Krallık dahil 100’den fazla ülke ve bölgede kullanıma sunulacak.
  • watchOS 9’da tamamen yeniden tasarlanan Pusula uygulaması üç farklı görünümde daha ayrıntılı bilgiler gösteriyor. Uygulama aynı anda hem analog pusula kadranını hem de dijital görünümü gösteren yeni bir hibrit görünüme sahip. Digital Crown çevrildiğinde enlem, boylam, yükseklik ve eğim bilgilerinin yer aldığı ek bir görünümün yanı sıra Pusula Ara Noktaları ve Backtrack özelliklerini gösteren yön bulma görünümü de gösteriliyor. Backtrack özelliği GPS verilerini kullanarak kullanıcının daha önce geçtiği yerleri gösteren bir yol oluşturuyor. Böylece yönünü şaşıran veya kaybolan kullanıcıların geldikleri yoldan geri dönebilmelerini sağlıyor. Özellik, şebeke sinyalinin olmadığı yerlerde arka planda otomatik olarak etkinleştirilebiliyor. Pusula Ara Noktaları, belirli bir konumu veya ilgi çekici bir yeri doğrudan uygulamanın içinde işaretlemek için kolay ve pratik bir yol sunuyor. Kullanıcılar Pusula Ara Noktaları simgesine dokunarak ara nokta ekleyebiliyor. Ara noktalardan biri seçildiğinde, ara nokta yönünün hedeflenmiş görünümü ve ara noktanın yaklaşık ne kadar uzakta olduğu gösteriliyor.
  • watchOS 9’daki Antrenman uygulaması Bölümler, Tur Süreleri ve Yükseklik gibi daha hassas antrenman verileri sağlayan yeni seans içi görünümler sunuyor. Kullanıcılar ayrıca Özel Antrenmanlar, Kalp Atış Hızı Bölgeleri ve bu yıl içinde kullanıma sunulacak Race Route gibi gelişmiş antrenman deneyimleriyle antrenmanlarını iyileştirebiliyor. Yeni Multisport antrenmanı, triatlonlar veya birbirini izleyen yüzme, bisiklet ya da koşu aktiviteleri için otomatik algılama özelliğini kullanarak antrenmanlar arasında kolayca geçiş yapıyor ve geçiş zamanlarını kaydediyor. watchOS 9 ayrıca kullanıcıların ne kadar verimli koştuklarını takip edebilmeleri için daha da fazla veri ve özellik sunuyor. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınım gibi yeni koşu stili ölçümleri Antrenman Görünümleri’ne eklenebiliyor.
  • watchOS 9’daki Uyku Takibi özelliği ise yeni eklenen uyku evreleri ile daha da fazla bilgi sunuyor. Apple Watch ivmeölçer ve kalp atış hızı sensörü sayesinde kullanıcıların REM, Yüzeyel veya Derin uyku evrelerine ne zaman geçtiğini tahmin edebiliyor. Uyku evresi verileri doğrudan Apple Watch’taki Uyku uygulamasında görüntüleniyor. Kullanıcılar interaktif uyku evreleri grafiklerinin yanı sıra uykuda geçen süre, kalp atış hızı veya solunum hızı gibi daha detaylı bilgilere iPhone’daki Sağlık uygulamasında gösterilen uyku karşılaştırma grafiklerinden erişebiliyor.
  • Apple Watch ve iPhone’daki yeni İlaçlar deneyimi kullanıcıların ilaçları, vitaminleri ve besin takviyelerini kontrol ve takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu deneyim sayesinde kullanıcılar ilaç listeleri hazırlayıp programlar ve anımsatıcılar oluşturabiliyor ve Sağlık uygulamasında ilaçlarıyla ilgili bilgileri görebiliyor.

Apple Watch Series 8 Ürün Serisi

Apple Watch Series 8, farklı kişisel stillere uyum sağlamak üzere çeşitli kasa, renk ve kayış seçenekleriyle sunulacak. Tüm kayışlarla uyumlu olan Apple Watch Series 8, 41 mm ve 45 mm olmak üzere iki farklı boyutta alüminyum ve paslanmaz çelik kasa seçeneğiyle sunuluyor. Apple Watch Series 8 için alüminyum kasa renk seçenekleri yıldız ışığı, gece yarısı, gümüş rengi ve (PRODUCT)RED’den oluşuyor. Paslanmaz çelik kasa için ise gümüş rengi, grafit ve altın rengi seçenekleri bulunuyor. Apple Watch Studio ile Apple Watch Series 8 aynı koleksiyondaki herhangi bir kayış ile eşleştirilebiliyor.

Apple Watch SE 

Gelişmiş özellikleri yeni ve uygun bir fiyatla sunan yeni Apple Watch SE, kullanıcıların Apple Watch yolculuğuna başlamaları, Aile Ayarları ile birlikte kullanmaları veya sevdiklerine hediye etmeleri için harika bir seçenek. Apple Watch SE’deki güçlü gelişmeler arasında Apple Watch Series 8’dekiyle aynı olan ve bir önceki nesle göre yüzde 20 daha fazla hız sağlayan gelişmiş çift çekirdekli işlemciye sahip S8 SiP’nin yanı sıra Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım özellikleri yer alıyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!
https://www.youtube.com/watch?v=u4JkTAv4moI&t=2s

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz