Apple Glass Dikkat Takibi

Apple, artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı akıllı gözlük modeli için yeni bir patent aldı. Aktarılan detaylara göre; Apple Glass, kullanıcıların gözlerindeki değişimi ölçümleyerek dikkat takibi yapabilecek. Böylece kullanıcıların, izledikleri içerikler ile ne kadar ilgilendiklerini tespit edebilmek de mümkün olacak.  

Apple’ın, birkaç yıldır artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı bir akıllı gözlük modeli üzerinde çalıştığı biliniyordu. ABD merkezli teknoloji devi, cihaz için aldığı patentlere bir yenisini daha ekledi. Patent, “Kullanıcı Eğilimlerini Belirlemek İçin Parlaklık Değişimlerinden Faydalanma” adı altında alındı. Aktarılan detaylara göre; Apple Glass, kullanıcıların gözlerindeki değişimi ölçümleyerek dikkat takibi yapabilecek. Böylece kullanıcıların, izledikleri içerikler ile ne kadar ilgilendiklerini tespit edebilmek de mümkün olacak. Bu sayede cihaz, kullanıcılar dikkatini vermediğinde veya herhangi bir içerikle ilgilenmediğinde ekran parlaklığını ayarlayabilecek ya da içeriği tamamen değiştirebilecek.  

Özellik, kullanıcıların içeriklerin bir bölümünün veya tamamının aniden daha aydınlık ya da daha karanlık hale geldiği parlaklık değişimine verdiği fizyolojik tepkilere dayalı olarak kullanıcı durumunu ölçümleyecek. Söz konusu özelliğin çalışabilmesi için akıllı gözlük, kullanıcıların gözbebeğinin mevcut durumunu baz alacak. Kullanıcılar, dikkatini verdiğinde ya da meşgul durumdayken içeriğin parlaklığı artarsa gözbebeği, yorgun bir göze kıyasla daha yavaş ve daha küçük olacağı için Apple Glass, ekranı düzenleyebilmek ve en iyi görüntüleme deneyimini sunabilmek üzere bu özellikten faydalanabilecek.  

Apple, çift 8K panele sahip 3 bin dolarlık bir akıllı gözlük üzerinde daha çalışıyor

Apple 8K Akıllı Gözlük

Diğer yandan; yakın zamanda ortaya atılan başka bir iddiaya göre Apple, uygun fiyatlı bir AR gözlük yanında çift 8K panele sahip 3 bin dolarlık bir akıllı gözlük üzerinde daha çalışıyor. Söz konusu patentin, bu ‘premium’ model için alınmış olabileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Akıllı Gözlük Projesine İlişkin Yeni Bir Patent Aldı 

Apple’ın Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanıcılara Havada Yazı Yazdıracak

Xiaomi, Akıl Hastalıkları ve Göz Yorgunluklarını Tedavi Edebilen Bir Akıllı Gözlük Geliştiriyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz