Kaliforniya merkezli Apple, yeni Podcast uygulamasının aylık abonelik ve davet sistemini duyurdu. İçerik üreticilerinin komisyon ile destekleneceği yeni sistem mayıs ayının sonunda 170’ten fazla ülkede kullanıma açılacak. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Apple, nisan ayında kullanıcılara; reklamsız dinleme, ek içeriğe erişim, yeni dizilere erken veya özel erişim gibi ek podcast avantajlarının kilidini açmasına olanak tanıyan Apple Podcast Aboneliklerini tanıtmıştı. İçerik üreticilerin desteklenmesine de olanak tanıyan Apple Podcast Abonelikleri bu aydan itibaren kullanılabilir olacak. 

Apple Podcast Abonelik ve Davet Programı ile üreticilere destek

Apple’ın duyurduğu Podcast Abonelik ve Davet Programı ile, kullanıcılar reklamsız dinleme, bölümlere önceden erişme ve özel bölümler gibi avantajlara sahip olacak. 

Apple Podcast’in yeni abonelik ve davet sistemi ile ayrıca podcast dinleyicileri pek çok ayrıcalığa kavuşurken aynı zamanda içerik üreticilerin ise para kazanması hedefleniyor. 

Apple Podcast Davet programından para kazanmak isteyen üreticiler, davet linki sayesinde kullanıcıların ödediği ücretin yüzde 50’sini bonus olarak alabilecek. Örneğin, herhangi bir podcast içeriğine abonelik davet linki gönderen kişi, gönderdiği kişinin katılması halinde onun ödediği ücretin yarısını kendisi almış olacak. Ancak söz konusu yüzde 50’lik komisyonu sadece podcast’ler için harcama imkanı olacak. Tam olarak detayları açıklanmadığı için Apple’dan Davet programı ile ilgili resmi bir açıklamanın yapılması bekleniyor. 

Programa başvuran kullanıcılara, ücretli bir podcast’e bağlantı yayınlamaları durumunda bağlı kuruluş hesaplarını tanımlayan bir belirteç verilecek. Bu simge, kullanıcının bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla elde edilen tüm geliri toplayarak 30 günde kazanılan komisyonu ödemeye yardımcı olacak. Apple, yeni sistemin podcast üreticileri için geliştirildiğini ancak herkesin kaydolarak bağlantı linki sayesinde gelir elde edebileceğini de dile getiriyor. 

Apple’ın podcast abonelik sisteminin rozet sistemi üzerinde çalışması da, üreticilerin dinleyicilerin içeriklerini ne oranda beğendiğini anlamasına olanak tanıyacak. 

Apple’ın ilerleyen dönemlerde Apple Müzik, iTunes ve Apple TV+ gibi platformlara da entegre etmek istediği sistem şu an Türkiye’de kullanılabilir değil. Ancak şirket uzun dönemde yeni davet programını 170 ülkede de aktif etmek istiyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Apple Watch Kullanıcıları, Artık Telefonları Yanlarında Olmasa da Deezer Üzerinden Müzik Dinleyebiliyor

Spotify, Apple Watch Uygulamasına ‘İndir’ Özelliği Getiriyor 

Müzik ya da Podcast Dinlerken İşinize Yarayacak Az Bilinen Spotify Özellikleri – Pratik Yol:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz