apple-patent-macbook-teknosafari

Apple tarafından 3 yıl önce başvurulan ve uzun mücadeleler sonrası elde edilen yeni patent, MacBook serisini değiştirebilir. Alınan patent, MacBook cihazların tasarımını ele alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi, Apple tarafından 3 yıl önce gönderilen belgeleri onayladı. Yeni patent, büyük oranda MacBook tasarımını elden geçirecek gibi gözüküyor.

Apple tarafından alınan patent, 2 adet ekrana sahip, sanal klavyeli, iPhone cihazı kablosuz şarj edebilen bir MacBook modelini işaret ediyor. Ancak konu hakkında herhangi bir resmi bilgi paylaşılmış değil.

Patently Apple tarafından keşfedilen patent, büyük ölçüde radikal değişiklikleri detaylandırıyor. Örneğin sanal klavye, şirketin tüm fiziksel klavyeyi çıkarmayı düşünebileceğini gösteriyor. Bunun yerine MacBook bilgisayarlar, ikinci bir ekran içerecek. Bu ekran, işletim sistemini yansıtmak için değil, klavye gibi alanları yansıtacak. Aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi, ekranda yazmak için kişisel klavye düzenleri kullanılabilecek.

apple-macbook-patent-teknosafari

Apple, böyle bir karar verdiği taktirde, piyasada ilk olmayacak. Asus, halihazırda sanal klavye veya dokunmatik ekranlara sahip dizüstü bilgisayarlar satıyor. Patent, MacBook’un ikincil ekranının dokunmatik ekran için olduğunu ve bu sebeple de olanakların sınırsız olduğunu gösteriyor. Bu sanal klavye, kullanıcının tercihlerine göre ayarlanabilir.

Ayrıca paylaşılanlara göre Apple, bu MacBook modellerine biyometrik çözümler de ekmeleyi planlamış gibi gözüküyor. Patente bakıldığında MacBook, Touch ID ve Face ID kombinasyonlarının gelişmiş bir sürümünü destekleyecek. Bu sensör, cihazın sol tarafından yer alacak. Ayrıca sol tarafta, iPhone için ayrılmış, telefonun üstüne oturabileceği ve kablosuz şarj olabileceği bir alan olacak. Görünüşe göre Apple, kablosuz şarj konusunda cihazlarını geliştirmeyi planlıyor.

Tüm bunlara rağmen belirtmemiz gerekiyor ki, bu tarz patentler bazı durumlarda boş da olabiliyor. Apple gibi teknoloji şirketleri, devrim niteliğinde olabilecek tasarım ve teknolojiler için sürekli olarak patent başvurusunda bulunuyor. Ancak bu patentlerin hepsi gerçek hayata uyarlanmıyor.

İlginizi Çekebilir:

Apple AirPods Pro 2 Çıkış Tarihi Sızdırıldı

Valve, Steam Deck Donanım Özellikleri Hakkında Paylaşımda Bulundu

Dünya’nın ilk USB-C girişli iPhone ‘u 86.001 dolara satıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz