steam-deck-donanim-teknosafari
Okuma Süresi
1 dakika

Valve, geçtiğimiz aylarda mobil bir bilgisayar ile oyun konsolu benzeri bir cihaz üzerinde çalıştığını paylaşmıştı. Steam Deck olarak isimlendirilen ‘el bilgisayarı’ hakkında donanım özellikleri paylaşılmaya devam ediyor.

Stea Deck, Valve tarafından paylaşılan donanım özelliklerine göre piyasada yer alan tüm oyunları sorunsuz bir şekilde oynatabilecek düzeye olacak. Nintendo Switch ile karşılaştırılan ‘el bilgisayarı’, yalnızca bir oyun konsolu değil. Cihaz, tüm özellikleri ile bir bilgisayar gibi kullanılabilecek.

Paylaşılan bilgilere bakıldığında, AMD Aeirth, 2.4 GHz ila 3.5 GHz arasında değişken saat hızlarına sahip, Zen2 mikro mimarisine dayalı 4 çekirdeğe sahip bir işlemci cihazda yer alacak. Valve, değişken saat hızlarının sebebi olarak daha istikrarlı ve stabil bir performans sunmak olduğunu belirtti.

steam-deck-ozellikleri-teknosafari

Aerith SoC çip, 4 ila 15W arasında TDP ile birlikte gelecek. Valve, SoC çipin herhangi bir enerji sınırlamasına sahip olmadığını resmi olarak onayladı. Ayrıca şirket, cihazın uzun yıllar boyunca performans kaybı yaşamaması konusunda ısrarcı gözüküyor.

Bunların yanında Valve, cihazın uzun vadeli olarak oyunlarda problem yaşamaması için 16 GB LPDDR5 bellek kullandığını paylaştı. Şu anda piyasada olan oyunlar, çoğunlukla 8 GB, nadiren 12 GB belleğe ihtiyaç duyuyor. Ayrıca 64 GB eMMC bellek ile gelen model, NVMe tabanlı 512/1024 GB modellerden daha yavaş olacak. Paylaşılan benchmark sonuçlarına bakıldığında, oyun yükleme süresi %12.5, sistem yükleme süresi ise %25 daha yavaş olacak gibi gözüküyor.

steamdeck-benchmarkAyrıca Valve, Steam Deck cihazının aynı anda 2 adet 4K 60Hz ekranı destekleyeceğini belirtti. Cihaz, konsolun tam hızda şarj olurken oyun da oynanabilmesine olanak sağlayan 45W hızlı şarj teknolojisi ile birlikte gelecek.

Son olarak ise şirket, Steam Deck çıkış tarihini resmi olarak 2 ay erteledi. Cihaz, Şubat 2022 döneminde kullanıcılar ile buluşmaya başlayacak.

İlginizi Çekebilir:

Samsung Galaxy Z Fold 3 inceleme – Hem telefon hem tablet

PUBG Mobile Pro League Avrupa Şampiyonası Başlıyor

Dünya’nın ilk USB-C girişli iPhone ‘u 86.001 dolara satıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz