Okuma Süresi
2 dakika

Ortaya atılan iddiaya göre Apple Watch, kandaki oksijen seviyesini ölçen sensörünün koyu ten renkli kişilerde verimli olarak çalışmadığını ortaya koyuyor.

Giyilebilir teknolojik ürünler, gün geçtikçe hayatımızda daha önemli bir yer kaplıyor. Birçok üretici akıllı bileklik, akıllı saat ve akıllı gözlük gibi ürünlerle müşterilerinin ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Apple, bu markalar arasında öne çıkarak kendini gösteriyor.

Apple Watch Koyu Tenli Kişilerde Verimli Çalışmıyor İddiası

Apple Watch, saatler piyasada en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Fakat son zamanlarda ortaya atılan bir iddia Apple’ın canını sıkacak gibi görünüyor. Apple aleyhine açılan toplu dava, Apple Watch’un kandaki oksijen seviyesini ölçen sensörünün koyu ten rengine sahip insanlarda verimli bir şekilde çalışmadığını ortaya koyuyor.

Dava kapsamında iddia edilen bilgilere göre uzun zamandır bu tür cihazlar cilt rengine dayalı olarak kandaki oksijen seviyesini ölçme konusunda birtakım aksaklıklar yapıyor. Bu durumun ise toplumun birçok farklı alanında yer alan ırkçılığın bir parçası olduğuna inanılıyor.

Açılan Dava Hakkında

New York’taki tüm Apple Watch sahipleri adına davacı Alex Morales, davayı 24 Aralık’ta açtı. Dava ayrıca Apple’ı, New York Genel Ticaret Yasası ve Eyalet Tüketici Dolandırıcılık Yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek açık garantiyi ihlal etmek, dolandırıcılık ve haksız zenginleşme ile suçluyor.

Bu dava Apple’ın fiziksel farklılıklardan dolayı karşılaştığı ilk şikayet değil. Daha önce 2015 yılında bileklerinde siyah dövme bulunan kullanıcılar kalp sensörünün doğru çalışmadığından şikayetçi olmuştu. Apple’ın gelen şikayetler üzerine olan tutumu ise kabul etmek olmuştu.

Apple, bazı dövmelerin renginin, deseninin ve doygunluğunun sensörün ışığını etkileyebileceğini belirterek bu yüzden sensörün verileri okuma konusunda sıkıntı yaşayabileceğini ifada etmişti. Apple şimdi ise 2020 yılı ile akıllı saat modellerinde sunduğu kandaki oksijen seviyesini ölçme sensörü ile benzer bir sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor.

Irkçılık suçlamasıyla iddia edilen bu sorun hakkında Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği büyük bir merak konusu hâline geldi. Apple’ın karşı karşıya kaldığı bu iddia hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu iddianın gerçeklik payı var mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz