Okuma Süresi
1 dakika
Apple araba anahtarlarını tarihe karıştıracak bir özelliği otomobil şirketlerinin testine sunuyor. İsteyen tüm otomobil şirketleri bu yazılımı test edebilecek.
ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan bir hamle daha. “Car Keys Tests” adını verdiği bir uygulamayı isteyen tüm otomobil şirketleri deneyebilecek. Uygulamayı deneyebilmek için Apple tarafından “MFi” olarak isimlendirilen sertifika programı kapsamında olmak gerekiyor.

iOS 14 ile Arabanızı Açabilirsiniz

Özellikle telefon ve bilgisayar teknolojisinde büyük adımların sahibi olan Apple, otomobil şirketleri için hazırlamış olduğu yeni bir uygulamayı daha kullanıma sundu. Bilindiği gibi 2020 yılında tanıttığı iOS 14 ile iPhone’lara oldukça yeni ve dikkat çekici bir özellik daha eklendi. Yeni eklenen bu özellik sayesinde artık araba anahtarınızı kaybetmeniz ya da bir yerlerde unutmanız gibi bir sorunu kökten çözmüş oluyorsunuz. Çünkü bu özellik sayesinde iPhone’unuzu bir araba anahtarı olarak da kullanabilirsiniz. Start/stop özellikli araçlara binmek ve çalıştırabilmek için arabanın anahtarını değil cebinizdeki iPhone’u ya da bileğinizdeki Apple Watch’ı kullanabiliyorsunuz.

Yaygınlaşmadığı İçin Yeni Bir Atak Daha

Ancak bahsedilen tüm bu özelliklere ve aradan geçen bunca zamana rağmen Apple’ın bahsi geçen uygulaması çok da yaygınlaşmadı. Her ne kadar BMW, Kia ve Genesis gibi birkaç marka, bu özellikten yararlanmak istese de bir türlü istenen yaygınlaşma gerçekleşmedi. Bunun üzerine Apple bu konudaki hevesini kaybetmek yerine yeniden bir atağa geçti. Şirket, otomobil firmaları için yeni bir uygulama oluşturarak bunu ücretsiz olarak sundu.
“Car Keys Tests” adını verdiği uygulamayı Apple’ın “MFi” olarak isimlendirilen sertifika programı kapsamında olan tüm otomobil şirketlerinin kullanımına açtı.
Böylelikle dijital anahtar uygulamasına geçmeyi düşünen otomobil üreticileri herhangi bir prosedürle uğraşmadan kolaylıkla Car Keys Tests uygulamasına erişim sağlayabilecek. Bu şekilde şirketlerin yazılım çalışmaları, bu uygulama üzerinden hızlıca test edilerek daha fazla marka bu uygulamayı kullanabilecek. Artık yalnızca BMW, Kia ve Genesis değil Peugeot, Toyota ve Opel gibi isteyen tüm markalar dijital anahtar hizmeti sağlayabilir hale gelebilecek. üstelik de bunun için bu firmaların Apple ile resmi bir iş ortaklığı kurmalarına da gerek kalmamış durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz