Okuma Süresi
1 dakika

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında iPhone 15 ve iOS 16 ile duyurduğu “Uydu Üzerinden Acil Yardım” özelliğini şimdi de Samsung, kendi telefonları için uygulamaya başlayacak. Bu özellik için özel bir teknoloji duyurdu. “Standartlaştırılmış 5G karasal olmayan ağlar modemi” ismi verilen bu teknoloji sayesinde iPhone’ların acil durumlarda uydu bağlantısından çok daha fazla özellik Samsung cihazlarda da karşımıza çıkacak.

Samsung, Apple’a Meydan Okuyor!

Bildiğiniz gibi dev teknoloji markalarının birbiriyle rekabeti hız kesmeden devam ediyor. Özellikle akıllı telefon piyasasını uzun süredir elinde bulunduran Apple ve Samsung arasında inovasyon savaşları yaşanıyor. Hangi markanın daha inovatif olduğu bilinmez ancak her iki teknoloji devi de birbirinden ilham alıyor diyebiliriz. Son olarak Apple, iPhone 15 ve iOS 16 ile birlikte “Uydu Üzerinden Acil Yardım” özelliğini duyurmuştu. Bu özellikle birlikte kullanıcılar telefon şebekelerinin çekmediği yerlerde, uydulara bağlanarak acil yardım ekiplerine ya da ailelerine ulaşabilecek.

Samsung, “Standartlaştırılmış 5G karasal olmayan ağlar modemi”ni kendi ürettiği işlemci Exynos’lara entegre ederek hem akıllı telefonlarda hem de diğer Samsung ürünlerde kullanabilecek. Bu sayede 5G ile uydu bağlantısının dışında, Samsung ekosistemindeki tüm akıllı cihazlar birbiriyle iletişim halinde olabilecek.

Sadece Arama Yapmayacaksınız, Mesaj Göndermek de Mümkün!

Apple, bu uydu bağlantısını sadece acil durumlar için devreye alan bir teknoloji kullanıyor. Şu an ücretsiz olan bu özellik, yakın zaman içinde ücretli hale de gelebilir. Ancak Samsung, “Standartlaştırılmış 5G karasal olmayan ağlar modemi” sayesinde bu özelliği sadece acil durumlar için değil; gündelik hayata adapte ederek şebekenin çekmediği ancak gökyüzünü görebildiğiniz tüm durumlarda kullanmanıza olanak sağlayacak.

Ayrıca Samsung’un bu teknolojisiyle birlikte, sadece uydu bağlantısı üzerinden arama yapmakla kalmayacak; aynı zamanda mesaj yollayabilecek, hatta videosu ve fotoğraflar da paylaşabileceksiniz. Üstelik “Karasal olmayan ağlar (non-terrestrial networks, NTN)” adı verilen bu bağlantı yöntemiyle büyük afetlerin yaşandığı alanlarda insansız hava araçları gibi araçlar aracılığıyla iletişimi de sağlayabilir. Bildiğiniz gibi Kahramanmaraş depremlerinde, 10’dan fazla ilde uzun süreler boyunca şebeke bağlantısı kurulamamış ve vatandaşlar sevdiklerine ulaşamamıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz