Akıllı telefon satışları tüm dünyada oldukça yüksek seviyede. Akıllı telefon satışları Türkiye’de de oldukça yüksek seviyede gerek online gerekse online platformlarda en çok satılan ürünler arasında yer alıyor. MediaMarkt, 2019 yılında Türkiye’de en çok satılan ürünleri açıkladı. 

MediaMarkt, 2019 yılında en çok satılan ürünleri ve tüketici tercihlerine yönelik verilerini açıkladı.Şirket, 2019 yılında en çok satılan ürün türünün akıllı telefon olduğunu ve tüketicilerin satın alma kararı verirken fotoğraf çekme özelliklerinin belirleyici olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada en çok satılan telefon modeli bilgisine yer verilmezken,  fotoğraf yeterliliğine ek olarak güçlü cihazların tercih edildiğine yer verildi.

Büyük ekranlı televizyonlar tercih sebebi

Akıllı telefonlarda en ön plana çıkan ürünler, tüketicilerin görüntüye verdiği önemin önemli bir göstergesi olurken televizyonlarda da buna benzer veriler elde edildi. Şirket en çok satan televizyonların UHD (Ultra High Definition) ve büyük ekranlı olanlar daha popüler hale geldi.

Tüketiciler müziklerini her yere taşımak istemiş

Teknolojiseverlerin 2019 yılında yaptığı alışverişlere bakıldığında göze çarpan başka bir detay ise taşınabilir ses sistemlerinin satış miktarı. Listelerin en çok satılan 10 ürünlerine bakıldığında taşınabilir sistemler her ne kadar HIFI’ların gerisinde kalsa dahi kategori tümüyle incelendiğinde taşınabilir ses sistemlerinin daha fazla satıldığı görülüyor. Televizyonlar ile entegre olarak da kullanılan HIFI sistemlerin satışlarında TV satışları önemli bir faktör olsa dahi taşınabilir sistemlerin bu denli fazla satması, tüketicilerin müziklerini istedikleri yere götürmek istediklerinin en büyük örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

Aksiyon kameralarının yükselişi

Fotoğraf ve kameralarda ise en çok tercih edilen ürünlerin DSLR makineler olduğu açıklandı. Dikkat çeken ise aksiyon kameralarının da en çok satanlar listesine girmesi.

Küçük ev aletlerinin lideri ütüler

Her evin ihtiyacı küçük ev aletleri kategorisinin en çok satan ürünleri ütüler oldu. Bu listede ilk sırayı alan ütüler ise genellikle buharlı modeller. Listenin devamında tüy alma cihazları da yer aldı.

Önemli kampanya dönemleri sonrasında satış verilerini açıklayan MediaMarkt, Türkiye’nin alışveriş tercihleri hakkında toplumu bilgilendirmeyi hedefliyor.

Şarjı en uzun giden 11 telefon

Apple üst segment akıllı telefon pazarında yine lider oldu