Geçtiğimiz Eylül ayında YouTube, kullanıcının mevcut bilgilerini, kanaldaki genel bilgilerini ve yorum geçmişini gösterecek olan profil kartları adını verdiği yeni özelliğini test etmeye başlamıştı. Bu özellikle birlikte içerik oluşturucular videolarının altında yapılan yorumlara daha kolay müdahale edebilecek. Google, YouTube’da birçok videoda bulunan nefret söylemi içeren yorumlarla daha etkin mücadele edebilmeyi amaçlıyor. Başlangıçta  YouTube’un Android için olan uygulamasına dağıtılan bu yeni özellik, “troll” yorumları hedef alıyor.

Temelde yorum yapan kişiye daha kolay ulaşmayı amaçlayan özellikle birlikte kullanıcının fotoğrafına tıkladığınızda profil kartı karşınıza çıkacak. Bu kartta o kullanıcının ismi, abone sayısı ve kanalına abone olmanız için bir seçenek bulunuyor. Ayrıca video altında yorum yazan herhangi bir kullanıcının profil kartına ulaştığınızda o kullanıcının, mevcut kanala yazdığı son yorumları görebiliyorsunuz. Bu yorumların sadece o kanala ait yorumlar olduğunu bir kez daha belirtelim. Diğer kanallara yapılan yorumların gözükmeyeceği uygulama ile birlikte YouTube, düzenli olarak kanalı taciz edenleri kolayca ortaya çıkaracak. Aynı zamanda takip ettiğiniz kanala sürekli yorum yapan biriyseniz bu kanal sahibi tarafından daha kolay anlaşılabilecek.

Özellik test aşamasından bu yana büyük ölçüde olumlu geri bildirim aldı. Özellikle bazı kullanıcıların bunun bir avantaj olduğunu ve bu sayede kendi kanallarını kolayca tanıtabileceğini aktardı. Ancak bununla birlikte gizlilik endişesi bulunan kullanıcılar ise özelliğin devre dışı bırakılması seçeneğinin de eklenmesini talep ediyor. Tüm bunların yanında bu kartlar aynı zamanda ünlü YouTuberlar’ı taklit eden kötü niyetli kişilere karşı alınan bir önlem niteliğinde. Popüler kişileri taklit edenleri kolayca profil kartına ulaşarak anlamak mümkün olacak. Hali hazırda Android kullanıcılarının bu özelliği kullanmak için herhangi bir güncelleme yapmaları gerekmiyor. iOS kullanıcıları için de özelliğin kısa süre içerisinde sunulması bekleniyor.