Elon Musk, Twitter’ı aldıktan sonra platformda büyük değişiklikler yaparak adından sıkça söz ettiriyor. Son gündem konusu ise büyük şirketlerin Twitter’dan reklamlarını çekmeleri oldu. Musk’ın platformlardan reklamlarını çeken şirketlerin CEO’larını arayarak şikâyet ettiği ortaya çıktı.

Yılan hikâyesine dönen Elon Musk-Twitter satın alma süreci, Musk’ın platformu 44 milyar dolar gibi büyük bir rakama satın almasıyla son bulmuştu. Bunun ardından ise Musk’ın attığı adımlar birçok kişi tarafından eleştirilirken birçok firma, platforma reklam vermeyi durdurmuştu.

Musk’ın bundan dolayı planları sekteye uğrarken, şirketlerin aldıkları kararları değiştirmek için âdeta yalvarır duruma gelmişti. Son gelişmeyle Musk’ın, Twitter’da reklam yayınlamaktan vazgeçen firmaların CEO’larını arayarak şikâyette bulunduğu öğrenildi.

Musk, Aramalarından Beklediği Sonucu Alamadı

Twitter’ın sahip değiştirmesinden sonra, platformun en büyük 100 reklam vereninin yarıdan fazlası “tartışmalı konular” ve “medya satın almacılardan gelen uyarılar” nedeniyle Twitter reklamlarını durdurmuştu. Musk’ın bu konuya ilişkin olarak şirketlerin CEO’sunu araması da Financial Times’a göre ters tepti.

Sektörün içinden isimlere göre son dönemde Twitter’ın reklam departmanı ile şirketler çok fazla temasta bulunamıyor. Bunun nedeni olarak, son işten çıkarmaların ardından şirketlerin isteseler de kendilerine pek bir muhatap bulamaması gösteriliyor.

Konuyla ilgili olarak Financial Times’a konuşan büyük reklam ajanslarından temsilciler“Bu durum oldukça özel. Tepkiler, hasar, bu büyüklükte bir şey daha önce hiç olmamıştı. Hiç.” ifadelerini kullanmıştı.

Musk’ın yaklaşımları daha önce sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden de tepki çekmişti. NAACP (Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik) Başkanı Derrick Johnson, attığı bir Tweet ile platforma reklam vermeye devam edenlerin hemen reklam vermeyi durdurması çağrısında bulunmuştu. Johnson ayrıca, Musk’ın Trump’ın Twitter yasağını kaldırma anketini de saçmalık olarak nitelendirmişti.

Birçok Sektör Reklamlarını Durdurma Kararı Almıştı

Dünyaca ünlü markaların Twitter’da reklam faaliyetlerini durdurması trendini başlatanlar arasında ilaç şirketi Pfizer ve atıştırmalık üreticisi Mondelēz ilk sıralarda yer aldı. Bu markaları General Mills, Volkswagen Group, Audi ve General Motors gibi şirketler takip etti. Diğer yandan Coca Cola ve Unilever gibi şirketlerin reklam satın almalarıyla ilgilenen Interpublic Group da birlikte çalıştığı markalara Twitter’da reklam aktivitelerini durdurmayı önerdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz