Apple’ın geçen günlerde ‘Spring Loaded’ etkinliğinde tanıttığı konum takip cihazı AirTag ’ler Avustralya ’da satıştan kaldırıldı. Avustralya zincir mağazalarından Officework yaptığı açıklamada, Airtag ‘lerin çocuk güvenliği endişesi sebebiyle satıştan kaldırıldığını belirtti. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın üzerinde çalıştığı bilinen ve uzun zamandır beklenen konum takip cihazı AirTag’ler geçen günlerde şirketin düzenlediği canlı bir etkinlikte tanıtılmış ve daha sonrasında da Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkede satışa çıkmıştı. Kullanıcıların kaybetmek istemedikleri bir eşyaya taktığı ve cihaz sayesinde eşyasının nerede olduğu takip etmeye yarayan cihazın satışı Avustralya’da yasaklandı. 

AirTag ‘ler Avustralya yasalarını ihlal ediyor

Mashable’ın aktardığına göre, Avustralya’da raflardan toplatılan AirTag’ler için açıklamalarda bulunan Avustralya zincir mağazalarından Officeworks, cihazların piline çabuk erişebildiği sebebiyle bu kararı verdi. 

Görünüşe göre Apple, Avustralya’nın Aralık 2020’de kabul ettiği pil güvenlik standartları yönergesiyle ters düşmüş durumda. Şu an için zorunlu olmayan yönergeler Haziran 2022’de resmi olarak yürürlüğe girecek olsa da, hükümet kısa sürede tedarikçileri kurallara uymaya teşvik ediyor. Bu bağlamda söz konusu standartlarda, pil bölmesine sahip olan tüm cihazların pil bölmesi çocukların ulaşamayacağı şekilde tasarlanmak zorunda. Ayrıca ürünlerin ambalajında çeşitli uyarılar ve sembollerin olması da gerekiyor. 

Avustralya pilleri için geçerli olan standartları ihlal eden Apple’ın AirTag cihazları Avustralya Rekabet ve Tüketiciyi Koruma Komisyonu (ACCC) tarafından daha fazla yönlendirme sağlanana satışı yapılmayacak. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Apple ise, söz konusu sebebi reddediyor ve cihazlarının  “Avustralya da dahil olmak üzere uluslararası çocuk güvenliği standartlarını karşılayacak” şekilde tasarlandığını aktarıyor. 

Apple’ın AirTag’leri yeniden Avustralya’da satışa sunmak için ürünün ambalajında değişikliğe giderek yasalara uygun bir şekilde tasarlaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:

Apple ‘AirTag’ Konum Takip Cihazının Türkiye Fiyatı Açıklandı! 

Samsung’un ‘Galaxy SmartTag’ İsimli Konum Takip Cihazı İlk Kez Canlı Görüldü! 

Apple Event – 20 Nisan 2021 TechTalk Lansman Özel Canlı Yayını:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz