RTÜK, Spotify ’ın Ekim 2020’de yaptığı lisans başvurusunu onayladı. RTÜK’ten gelen açıklamaya göre başvurusu onaylanan Spotify Türkiye’de 10 yıl faaliyet gösterebilecek. RTÜK ayrıca yerel yayıncıların taksit ücretlerini de erteledi. 

Dijital müzik ve podcast servisi sunan Spotify, ülkemizde faaliyetlerine devam edebilmek için RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) ’e 15 Ekim 2020 tarihinde internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisansı başvurusunda bulunmuştu. RTÜK’ten gelen bir açıklamayla Spotify’ın lisansı onaylandı. Kurul ayrıca pandemi döneminde zorluk yaşayan yerel yayıncılar için de yeni bir karar aldı.

RTÜK bugün yayımladığı bir açıklamada, yerel radyo ve televizyonların son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 olan kanal/frekans taksit ücretlerini 4 ay ertelediğini açıkladı. Pandemi sebebiyle geçen yıl mart ayından beri yayıncıların zor durumda kalmaması adına hayata geçirilen bu kararı duyurdu. 

Açıklamada: 

“Pandemide Yerel Yayıncılara Bir Kolaylık Daha

RTÜK, yerel radyo ve televizyonların son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 olan kanal/frekans taksit ücretlerini 4 ay erteledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, geçen yılın Mart ayından itibaren etkileri görülmeye başlanan pandemi sürecinde yayıncılara önemli kolaylıklar sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl yayıncıların ödemek durumunda oldukları reklam Üst Kurul paylarını 3 ay erteleyen ve medya kuruluşlarının RTÜK’e ulaştırma yükümlülüğü bulunduğu Yeminli Mali Müşavir Raporu ile Bilanço ve Gelir Tablosu gönderme süresini öteleyen Üst Kurul, zor durumdaki yerel yayıncılar için yeni bir karar daha aldı.

30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenebilecek

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 6112 sayılı Kanuna göre RTÜK’ün gelirleri arasında yer alan, karasal ortamdan yayın yapan kamu ve özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan alınan televizyon kanal, multipleks kapasite ve radyo frekans yıllık kullanım ücretlerinin Temmuz ayı taksitine ilişkin düzenleme kararı aldı.

Üst Kurul her yılın Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere dört eşit taksitte ödenen frekans ücretinin yaz ödemesini 4 ay erteledi.

Buna göre, Korona virüs salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen yerel yayıncıların ekonomik yüklerini hafifletmek amacıyla son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 olan Temmuz ayı kanal/frekans taksit ücretlerinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2021’e ertelendi.” ifadeleri kullanıldı. 

RTÜK Spotify’a lisans verdi

Bu kararla birlikte RTÜK, Spotify’ın geçen yıl ekim ayında yaptığı lisans başvurusunu da değerlendirdiklerini ve nihai sonuca vardıklarını da duyurdu. RTÜK Spotify’ın lisans başvurusunun onaylandığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Spotify lisans aldı

Üst Kurulun gündemindeki diğer bir konuysa internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisansı başvurularıydı.

Uluslararası müzik platformu Spotify ’ın başvurusunu değerlendiren RTÜK, aldığı kararla kuruluşa lisans verdi.

Spotify RTÜK’ten aldığı isteğe bağlı yayıncılık lisansıyla 10 yıl süreyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilecek.”

İlginizi Çekebilir:

RTÜK Başkan Yardımcısı: ‘Pandemi Döneminde Gençler Tarafından En Çok Kullanılan Uygulama, TikTok Oldu!’

Spotify Aile için Premium’a Zam Yaptı

Spotify, Kullanıcı Sayısını İlk Çeyrekte Yüzde 24 Artırdı: Toplam 208 Milyona Ulaştı

Müzik ya da Podcast Dinlerken İşinize Yarayacak Az Bilinen Spotify Özellikleri – Pratik Yol:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz