Okuma Süresi
2 dakika

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bayram öncesi vatandaşlara bazı müjdelerde bulundu. Bakan Albayrak, birçok faaliyet ve hizmette vergi indirimi yapılacağı haberini resmi Twitter hesabı üzerinden verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün akşam saat 22.30’da resmi Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. Bakan Albayrak, bayram öncesinde başta esnaflar olmak üzere tüm vatandaşlara bir müjdesi olduğunu dile getirdi. Albayrak’ın paylaşımında, bayram öncesi birçok kalemde önemli vergi indirimi uygulanacağı haberi verildi. 

Bayram öncesi duyurulan vergi indirimi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu kararda, işyeri kira stopajı, yolcu taşımacılığı, düğün organizasyonu, konut onarımı, tamir, terzilik, konaklama ve yeme-içme hizmetleri için vergi indirimi kararı bulunuyor. Bunların yanı sıra; sinema, tiyatro, müze giriş ücretinin yanı sıra bakım, onarım işçilik ücretlerine de vergi indirimi uygulanacak kalemler arasında yer alıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın enflasyonda olumlu etkilerinin olacağı tahmin ediliyor. 

Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararın, özellikle koronavirüs nedeniyle kötüye giden ekonomik faaliyetlerin toparlanabilmesine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştiği düşünülüyor. Alınan kararın enflasyona olumlu etki etmesi beklenirken, en önemli durumun ise esnafın da indirimleri fiyatlara yansıtarak vatandaşı rahatlatabileceği ön görüsü bulunuyor. 

Berat Albayrak’ın vergi indirimi paylaşımı:

Albayrak, “İş yeri kira stopajını yüzde 20’den yüzde 10’a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV’yi yüzde 1’e indirdik.” şeklinde paylaşım yaptı. Albayrak ayrıca, esnafı her alanda desteklemek için üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti ve “Bu indirimler esnafımıza ve milletimize hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Bakan Albayrak, konuyla alakalı bazı detayları da dile getirdi. Buna göre, KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8’e olarak uygulanacağı faaliyetler işyeri kiralama, yolcu taşımacılığı, küçük ev aletleri bakım onarımı, sanatsal ve kültürel faaliyetler, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik ve bakım onarımı, otomotiv, bisiklet, motorsiklet bakım onarımı, terzi ve kuru temizleme olarak belirlendi.

KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüleceği hizmetler ise yeme-içme, sinema-tiyatro-müze giriş ücreti ile konaklama oldu.

İlginizi Çekebilir:

Elektrikli Araçların Bataryalarına, Elektronik Devre Parçalarına ve Motor Parçalarına Gümrük Vergisi Getirildi

400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz