TikTok Algoritması Nasıl Çalışıyor

Hakkında bu zamana kadar birçok eleştiri yapılan TikTok, şeffaflık adımları kapsamında algoritmasını detaylı bir şekilde bizlere açıkladı.Bu açıklamayla kullanıcılara önerilen videoların hangi kriterlere göre belirlendiği de duyurulmuş oldu

TikTok algoritması tam olarak nasıl çalışıyor ve videoların platformda neye göre önerildiğini şeffaf bir şekilde açıkladı. Şirket, son dönemde sıklıkla gündeme gelen eleştiriler ve şeffaflık çalışmaları kapsamında algoritmasının nasıl işlediğini açıkladı.

TikTok Algoritması Nasıl Çalışıyor?

TikTok tarafından açıklanan habere göre:

” TikTok’u açtığınızda feed’inize geldiğinizde, ilgi alanlarınıza uygun bir video akışı sunulur, bu da sevdiğiniz içeriği ve içerik oluşturucuları bulmayı kolaylaştırır. Bu feed, içerik üreticilerinin algoritma tarafında kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşündüğü diğer kullanıcılarıda ekranınızda listeler.”

TikTok Algoritması Nasıl İşliyor

TikTok bu öneri sisteminin nasıl çalıştığını burada özetliyor.

TikTok Kullanıcısının feed ekranında hangi videoların görünmesini gerektiğini belirleyen faktörler şunlar:

Kullanıcı etkileşimleri – Beğenmiş veya paylaşmış olduğunuz videolar, takip ettiğiniz hesaplar, gönderilere yaptığınız yorumlar ve oluşturmuş olduğunuz içerikler. Belirli bir hashtag kullanarak içerik yayınladığınızda aynı etiketi kullanarak içerik üreten diğer içerik üreticilerini feed ekranınızda görme şansınız daha yüksek olacaktır.

Video bilgileri – Açıklama metni, içerikte geçen sesler, şarkılar ve hashtag’ler gibi ayrıntıları içerir.

Cihaz ve hesap ayarları – Daha az etkili olan bu faktör cihazınızda ki dil tercihiniz, ülke ve mobil cihaz türünüzdür. TikTok, bu 3.faktörün ilk iki faktör kadar etkili olmadığını belirtiyor.

Aslında TikTok’un bu algoritması diğer sosyal medya platformlarına benzer şekilde işliyor. Yani siz bir içerikle etkileşime girdiğinizde diğer benzer içerikler sizde daha çok gösteriliyor. Bir içeriğe yorum yapmanız ve hashtag etiketlerini kullanmanız bu algoritmanın tetiklenmesinde daha fazla katkı sağlayacaktır.

TikTok’un paylaşmış olduğu diğer dikkat çeken hususlar ise şöyle:

“Bir kullanıcının video içeriğini baştan sona izleyerek bitirmiş olması o içeriğe daha çok ilgi gösterdiği anlamına geliyor. Bu faktör videoyu izleyen ile video içeriğini üreten içerik üreticisinin aynı ülkede olup olmamasından daha önemli bir faktördür.”

Böylece, videoların tamamını izleyen kullanıcılar o ilgi alanıyla ilgili içerik görme potansiyeli daha yüksek olacaktır.

“Kullanıcıların platforma katılırken ilgi alanlarını seçmelerini öneriyoruz. Bu sayede feed ekranına ilgi alanlarınız ile ilgili içerikler sunulmasına yardımcı olursunuz.”

Tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi, TikTok platformu da ilgi alanlarınıza göre alakalı içeriklerle sizi eşleştiriyor.

“Feed ekranınız sadece sizin seçmiş olduğunuz ilgili içeriklerle şekillenmez. Yeni hesapların videolarını izlemeye başladığınızda, etiketleri, sesleri, efektleri ve trend olan konuları feed ekranınıza getirir.”

Platformda bir içerikle ilgili arama yaptıysanız bu sizin önerilenler ekranına yaptığınız aramayla ilgili diğer içerikleri de karşınıza getirir. Kardeşiniz telefonunuzu ele geçirdi ve değişik videolar izlemeye başladıysa feed ekranınızda o içeriklerle ilgili diğer içerikleri görmeye başlayacağınız anlamına geliyor.

“Bazen feed ekranınızda sizin ilgi duymadığınız içeriklerle ilgili videolarla karşılaşabilirsiniz. Bu öneriler tarafımızdan yapılan kasıtlı önerilerdir. Sizin feed ekranınıza çeşitli ilgi alanlarından videolar getirmek, yeni içerik üreticileri keşfetmenizi sağlamak ve aynı zamanda yeni fırsatlar sunmak istiyoruz.”

TikTok gönderilerin bağımsız olarak değerlendirildiğini ve video başlığında, açıklamasında belirtmiş olduğumuz ilgi alanlarına uyumlu olması o içeriğin daha fazla kitleye ulaşmasına katkı sağlayacağını söylüyor.

TikTok, bu faktörlerin tam olarak hangisinin yüzdesel oranda etkili olduğunu söylemiyor ancak burada açıklanan maddeler TikTok feed ekranınızda az çok neyi göreceğinizi sizlere açıklıyor.

Bu konu hakkında TikTok Algoritması nasıl çalışıyor sorusuna daha detaylı yanıta buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

TikTok’un Çocuklar İçin Uygun Olan Versiyonu Zigazoo Yayınladı

TikTok Uygulamasının Toplam İndirilme Sayısı 2 Milyarı Geçti

TikTok’un profil sayfası Instagram’a benzeyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz