Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaHaberABD'de Genetiği Değiştirilmiş 750 Milyon Sivrisinek Hastalıkların Önüne Geçilmesi İçin Doğaya Salınacak

ABD’de Genetiği Değiştirilmiş 750 Milyon Sivrisinek Hastalıkların Önüne Geçilmesi İçin Doğaya Salınacak

Amerika Birleşik Devletleri’nde, hastalıkların önüne geçebilmek amacıyla, genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisinek doğaya salınacak. Dikkat çeken projede; zika, dang humması gibi hastalıkların önüne geçilmesi geçilmesi amaçlanıyor.

ABD’nin Florida eyaletinde, yetkililer Zika virüsü ya da Dang Humması gibi hastalık taşıyan sivrisineklerin sayılarının azalması amacıyla, genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin doğaya salınacağı projeye onay verdi. Projede zararsız yeni tür sivrisineklerin doğaya bırakılmasıyla hastalık taşıyan sivrisineklerle çiftleşmesinin ardından söz konusu hastalıkların genetiğinin değişmesi ve önlenmesi amaçlanıyor. 

Çevreciler projeye karşı

ABD’de dikkat çeken dikkat projeye onay verilmesinin ardından, çevreciler genetiğiyle oynanmış yeni sivrisinek türlerinin de zararlı olacağını dile getiriyor. Proje kapsamında ” genetiği değiştirilmiş sivrisinek “lerin ekosisteme önemli ölçüde zarar verebileceği söylendi. Ayrıca projenin sinek ilaçlarına dayanıklı yeni hibrit türlerin ortaya çıkabileceğini belirtiliyor. Change.org üzerinden proje karşıtı bir grup başlattıkları kampanyada 250 binden fazla imza topladı. Çevreci grup ‘Jurassic Park deneyi’ olarak tanımladığı proje için, İngiltere merkezli bir biyoteknoloji şirketi Oxitec’i “ABD’yi mutasyona uğratılmış böceklerin deneme alanı haline getirmekle” suçladı. 

Friends of the Earth isimli grup ise proje için: “Genetiğiyle oynanmış sivrisineklerin doğaya salınması Floridalıları, çevreyi ve soyu tükenme tehlikesiyle yüz yüze olan türleri tam da bir salgının orta yerinde bulunduğumuz bir dönemde tehlikeye atmaktadır” açıklamasıyla projeyi protesto etti. 

“Proje risk içermiyor”

Deneyi yürüten şirket ise, söz konusu projenin hem insanlar hem de çevre için risk oluşturmadığını dile getirdi. Hükümet tarafından desteklenen bazı çalışmaları da örnek olarak gösteren Oxitec, Brezilya’da bir saha çalışmasının yapıldığını ve deneylerde olumlu sonuçlar elde ettiklerini açıkladı. Projenin benzerinin 2021 yılında Texas’ta uygulamaya geçmesi için federal yetkililerin onay verdiği ancak eyalet yönetiminden henüz olumlu bir cevap gelmediği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir:

Genetiği değiştirilmiş bebek üreten Çinli doktor He Jiankui hapis cezası aldı

Google Maps, yapay zeka ile doğal afetler gerçekleşmeden önce tahmin oluşturabilecek!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR